Rybíz – co stojí za to o něm vědět?

Foto: Pixabay

Rybíz se nejen dokonale vyrovnává s klimatickými podmínkami panujícími v Polsku i Česku, ale také potěší svou chutí, neboť je vhodný ke konzumaci jak syrový, tak ve formě zavařenin. Co byste měli vědět o těchto plodech a proč byste se měli zajímat o jejich pěstování?

Reklama

Výhody rybízu

Černý i červený rybíz jsou poměrně snadno pěstovatelné keře. Konzumace jejich plodů přináší mnoho přírodních výhod. Doporučují se zejména lidem, kteří tráví dlouhé hodiny před obrazovkou počítače, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zabraňují vysychání očí. Navíc jsou bohaté na vitamíny: A, B1, B5, B6 a E, což z nich činí vynikající a hodnotnou potravinu. Díky antioxidantům, které obsahují, jsou také skvělým doplňkem stravy – to vše díky svým účinkům proti stárnutí. Zklamáni nebudou ani ti, kdo trpí problémy s imunitním systémem, ani ti, kdo se potýkají s abnormálním krevním tlakem.

Zařazení černého rybízu do jídelníčku může být také jedním ze způsobů, jak zabránit vypadávání vlasů, a proto se používá také ve formě oleje.

Jak se dostanete k pěstování černého rybízu?

Než začnete černý rybíz pěstovat, měli byste pro něj na zahradě vybrat vhodné místo. Na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce a zeleniny nemusí být černý rybíz na plném slunci. Keř preferuje stanoviště s dostatkem ranního slunečního světla a odpoledním stínem, který ho chrání před nadměrným horkem. Zajímavé je, že mohou bez problémů růst i ve stínu, ale pak je třeba počítat s o něco menší úrodou.

Půda, ve které rybíz roste, bude vhodná i pro pěstování, protože těmto keřům se nejlépe daří v bohaté, úrodné půdě s dostatkem humusu. Před výsadbou byste také neměli zapomenout přidat do půdy velké množství kompostu a věnovat pozornost hodnotě pH. Černý rybíz preferuje rozmezí 6 až 6,5.

Zajímavé je, že snášejí i těžší, jílovitější nebo méně propustné půdy než většina ostatních ovocných plodin, ale pokud chcete mít velkou úrodu, vyplatí se věnovat jim potřebnou péči.

Kdy a jak sázet černý rybíz?

Sazenice rybízu se obvykle vysazují na podzim – nejvhodnější doba je od poloviny října do listopadu. Někteří lidé dávají přednost jarní výsadbě, je však třeba mít na paměti, že hrozí riziko špatného přijetí rybízu, což zvyšuje jeho náchylnost k poškození.

Pokud se rozhodnete pěstovat černý rybíz, nezapomeňte asi dva měsíce před výsadbou vykopat jámu v zemi. Sazenice rybízu by se měly vysazovat do řádků ve vzdálenosti asi 2 až 3 metry. Po zakopání rostlinu důkladně zalijte, aby se kořeny v zemi posílily. Je také dobré nezapomenout sazenice na zimu přikrýt, aby nezmrzly.

Jak se starat o černý rybíz?

Péče o černý rybíz je velmi snadná. Nepotřebuje o moc víc než trochu stříhat, zalévat a občas hnojit. Pokud však jde o zalévání, měli byste vědět, že nejdůležitější je v prvním roce života rostliny, kdy zakoření v půdě. Po prvním roce nezapomeňte keře dodatečně zalévat od června do září, kdy jsou nejaktivnější.

Dospělé rostliny mají rozsáhlý kořenový systém, proto při zalévání vytvořte pod keřem velkou louži. Čím více vody keř dostane, tím šťavnatější budou jeho plody.

Nezapomeňte, že důležitou součástí péče o keře černého rybízu je prořezávání. To by se mělo provádět každý rok. Zralý černý rybíz nejlépe plodí na jednoletých a dvouletých větvích. V zimě je však třeba ostříhat všechny staré větve, které jsou blízko země, ty, které se kříží, nebo samozřejmě staré výhony.

Rybíz na stromě – ideální pro začátečníky

Vysoký zdravotní stav černého rybízu na stromě z něj činí vynikající odrůdu pro začátečníky, kteří hledají rostlinu, která každoročně a hojně plodí. Hodí se nejen do sadu, ale i na balkon nebo terasu – nezapomeňte ji však pravidelně zastřihávat. Pomáhá léčit infekce horních cest dýchacích nebo zlepšuje imunitu – to jsou jen některé z výhod černého rybízu. Cena takové sazenice je tak nízká, že se určitě vyplatí zkusit si ji vypěstovat. Zajímavé je, že čistý rybíz může plodit až 15 let.

Sazenice je dobré kupovat ve spolehlivých obchodech. Naše nabídka je plná různých odrůd rybízu, takže ti, kteří chtějí začít své dobrodružství s pěstováním tohoto ovocného keře, budou jistě spokojeni a najdou si něco pro sebe.

Reklama