Ručně vyráběné lesní sklo

České země byly a stále jsou sklářskou kolébkou s dlouholetou tradicí. V dnešním článku si více povíme o krásách lesního skla a jeho precizní ruční výrobě.

 

 

 

Historie uměleckého skla

V dřívějších dobách, okolo čtrnáctého až šestnáctého století, se takzvané lesní sklo vyrábělo v menších sklářských pecích, které se stavěly v lesích. Tyto pece byly mobilní, tudíž po vytěžení dřeva skláři pec zbourali a postavili ji na jiném místě s dostatkem dřeva. V pecích se topilo bukový dřevem.

Historické lesní sklo vyniká několika charakteristikami. První jasně viditelným rozpoznávacím znamením je jeho nazelenalá barva. Ta je zapříčiněna oxidem železa ve sklářském písku. Tehdejší skláři oxid železa v dřívějších dobách neuměli technologickým postupem ze skla odstranit, proto zelenou barvu mělo sklo nechtěně.

„Lesní“ umělecké sklo vyniká svými nádhernými vzduchovými bublinkami v samotné struktuře skla. To je díky nižší teplotě tavení skla, která dosahuje maximálně 1 200 °C.

Třetí důležitou charakteristikou je nádherné a nezaměnitelné zdobení lesního skla. To má jak funkci estetickou, tak podle slov mistra skláře pana Slavkovského také praktickou funkci. Praktická stránky zdobení sloužila šlechtě při stolování, aby jim neklouzaly číše a poháry z mastných rukou.

Sklárna Jakub

Ve sklárně Jakub ve Vrbně pod Pradědem ručně vyrábí repliky historického skla způsobem, kterým se sklo zpracovávalo ve středověku. V malebné dílně vyrábějí také moderní kolekce sklenic, pohárů, svícnů a dalších krásných výrobků s historickými ozdobnými prvky.

Sklárna Jakub vyniká pečlivou, trpělivou a vysoce odbornou prací mistra skláře a majitele sklárny pana Petra Slavkovského.

Ručně vyráběné historické sklo získává čím dál více na oblibě. Je naprostým zážitkem vidět kolik práce a mistrovského umu se skrývá za výrobou jedné skleničky. V rukách mistra skláře vypadají všechny pohyby lehce a nenáročně. Ale práce s roztaveným sklem je nesmírně náročná. Navíc si v historii každá sklárna pečlivě hlídla svůj technologický postup výroby skla. O to více vás zaujme struktura samotného skla, propracovanost jednotlivých pohárů, a nádherný zvuk při ťuknutí. Každým kouskem historického skla se k Vám do rukou dostává nenapodobitelný výrobek.

Sklárna Jakub nabízí širokou paletu ručně dělaných výrobků, které čítá přes 70 druhů.  Jejich práci si můžete prohlédnout na webových stránkách www.sklarnajakub.cz, na kterých můžete také vidět krásnou reportáž samotné výroby, kterou odvysílala Česká televize.

Reklama