Rozhledna na Velké Čantoryji

Vrchol Velká Čantoryje (995 m.n.m) se nalézá ve Slezských Beskydech poblíž Třince a obce Nýdek. Nejvýchodnější rozhledna České republiky byla postavena v roce 2002 a pohlédnout z ní můžete hned do tří různých států, a to kromě Česka také do Slovenska a Polska.

 

Vydat se na ní lze po turistických trasách, při kterých ale musíte počítat s prudším stoupáním, či lanovkou, která ústí v polském městě Ustroň. Samotná rozhledna měří 29 metrů, a pokud vystoupáte po všech 118 schodech, otevře se před Vámi panorama Beskyd, Jeseníků, Javorníku, Malé Fatry či také Tater. Projekt se začal realizovat v roce 2001, přičemž hlavním záměrem investorů bylo zvelebení této oblasti. Kmotrem ocelové stavby vyrobené v Třineckých železárnách je kapitán třineckých hokejistů Richard Král.

Mimo rozhlednu a srub s občerstvením je zde lákavá také pověst O spících rytířích, kteří údajně v hoře vyčkávají na časy tak zlé, aby mohli vyjet občanům na pomoc. Také proto se 5 km dlouhá stezka na vrchol nazývá Rytířská. V dolní oblasti se potom nalézá přírodní rezervace Čantoryja, kde najdete prapůvodní typ Beskydských pralesů.

 i-Senior.cz

Reklama