Rostliny do zahradních jezírek

Žádné zahradní jezírko se neobejde bez vodních rostlin. Představíme Vám krásy leknínů a také se dozvíte, které rostliny jsou nejvhodnější do hluboké, ale také do mělké vody v jezírku.

 

 

 

Lekníny

Lekníny jsou úplným základem jezírkové flóry. Díky mnoha druhům leknínů se můžeme těšit z široké palety pestrobarevných květů. Pro hojné květenství vyžadují lekníny stojatou vodu prohřátou sluncem. Dříve se lekníny vysazovaly přímo do dna jezírka. Tato doba již pominula. Dnes lekníny nejčastěji vysazujeme v plastových nebo drátěných koších. Ty nám lehce umožní lekníny na zimu z jezírka vyjmout a umístit je na přezimování do sklepa.

Výsadba

Na dno plastového koše dáme jílovitou zeminu, do které umístíme vhodné hnojivo. Na tuto zeminu s hnojivem umístíme leknín a zasypeme další částí zeminy. Nakonec horní část koše zasypeme drobným kamením, které brání rozptylování půdy do vody. Leknín je tak připraven na umístění do jezírka

 

Rostliny do hluboké vody

Vedle leknínů, které jsou nejpoužívanějšími rostlinami do hluboké vody, nalezneme spoustu dalších zajímavých druhů. Za zmínku určitě stojí Plavín štítnatý, který svými žlutými květy připomíná leknín. Zajímavou cizokrajnou rostlinou je Kalatka, která pochází z Jižní Afriky. Její bílé květy krásně sladce voní. Kalatka není zcela mrazuvzdorná, proto je lepší vysadit ji do minimální hloubky 1 metru.

 

Rostliny do mělké vody

Na břehy jezírka, do mělkých vod, se náramně hodí rychle rostoucí Orobinec, Rákos, Skřípinec jezerní nebo Bahnička mokřadní. Mezi nejkrásnější kvetoucí rostliny patří Modráska srdčitá, která se pěstuje v mělké vodě. Její pěstování není nikterak složité. Modráska srdčitá je krásná a nenáročná rostlina, avšak před mrazem ji musíme přikrýt nebo nejlépe přemístit do sklepa či garáže.

 i-Senior.cz

Reklama