Román Tání od autorky Lize Spit čtenáře pohltí a šokuje

Román Tání je debutem mladé belgické autorky Lize Spit, který po svém vydání v roce 2016 získal čtenářskou cenu deníku NRC Handelsblad. Na pulty českých knihkupectví se kniha dostala v roce 2017 a hned si získala pozornost čtenářů. O celoevropském knižním úspěchu svědčí také připravované filmové zpracování. Pojďte poznat Tání z bližšího pohledu.

Knižní román Tání, v originálním názvu The Melting, vypráví příběh o třech nerozlučných kamarádech. Dvou chlapcích Pimovi, Laurensovi a hlavní hrdince Evě. Až do puberty trojici spojovalo bezproblémové přátelství, jejich vztah se ale náhle změnil. Kluci totiž vymysleli krutý plán, ve kterém si Eva měla vybrat, zda bude táhnout za jeden provaz nebo své kamarády zradí. Jenže plán se vymkl kontrole…

Po třinácti letech se Eva vrací do své rodné vesnice, aby se za minulost pomstila. V kufru svého auta veze obrovský kus ledu. Tento den je však jiný, než před třinácti lety. Má svůj plán a vše má plně pod kontrolou. K čemu je led určený? Roztaje? A pokud, ano, co se stane po jeho roztátí?

Napínavý děj s šokujícím závěrem

Děj celého románu se odehrává v několika časových rovinách, přičemž přítomnost se svižně odvíjí během jednoho dne. Dříve, než Eva dojede do cíle, vzpomíná na své deprimující dětství, rodiče, kteří propadli alkoholu i sestru, u níž se rozvinula psychická porucha.

Autorka Lize Spit čtenáře vtáhne do děje a udrží jeho pozornost při čtení více než 440 stran. Na románu je skvělé to, že až téměř do svého konce čtenář netuší, co přesně má Eva v plánu. Autorka poukazuje na to, že cokoliv, co v životě uděláme, nás jednou dostihne. Zároveň poukazuje na důležitost zázemí a pevných, fungujících vztahů. Závěrem Lize Spit román dokonale vygraduje a čtenáře doslova šokuje, přičemž veškeré dílky dějové skládačky mistrně poskládá v jeden ohromující celek. Závěr knihy je strhující, děsný i šokující. Máte-li rádi napětí a chcete-li si odnést výborný literární zážitek, pak právě kniha Tání od autorky Lize Spit je tím pravým.

Knihu vydalo nakladatelství HOST.

Lize Spit patří k nejnadanějším belgickým autorům

Lize Spit, zdroj: Nakladatelství HOST

Třicetiletá spisovatelka Lize Spit žije v Bruselu. Na filmové škole RITS vystudovala scenáristiku, kterou také vyučuje.  Její první kniha Tání (2016) získala čtenářskou cenu deníku NRC Handelsblad. Autorka získala knižní cenu pro začínající autory Write Now! a několik významných literárních nominací. Lize Spitová patří k nejnadanějším belgickým spisovatelům. V současné době se připravuje filmová adaptace románu Tání.

 

Reklama