Rolety na střešní okna: Vsaďte na praktičnost i komfort

Foto: www.termotecheshop.cz

I podkrovní prostory se dají vyladit po všech stránkách tak, aby vám v nich bylo komfortně. S tím souvisí i rolety na střešní okna. Ty by měly plnit především zatemňovací funkci. Během léta vám sluníčko bude na střechu svítit o poznání intenzivněji než jindy. Buďte na to připraveni.

Reklama

Pokud žijete v podkroví už nějakou dobu, jistě víte, že bez rolet se dá těžko obejít. Kromě slunečních paprsků vám může do interiéru proudit i mnohdy nepříjemné měsíční světlo, které vám nedá spát. Naštěstí existuje řešení v podobě střešních rolet.

Vyberte si optimální stínicí systém

S klasickými roletami v podkroví nejspíš nepořídíte, budete muset zabrousit v roletách vhodných pro šikmá okna, aby s nimi držely souběžně. Existuje několik základních druhů rolet a roletových systémů:

  • Zcela zatemňovací rolety na střešní okna (black-out): Poskytnou vám stoprocentní ochranu před denním i nočním světlem. Ideální jsou všude tam, kde si přejete mít úplnou tmu, tedy do ložnic, dětských pokojů či pokojů pro hosty. Zajistí vám lepší spánek.
  • Zastiňovací rolety: Jsou ideální pro pocit soukromí a částečné zastínění proti slunci. Využít můžete také široké barevné i designové provedení.
  • Termoizolační rolety: Obsahují reflexní zadní stěnu, která odráží teplo. Pomáhají tak v místnosti udržovat optimální teplotu.
  • Plisované rolety: Tradiční rolety, které vypadají jako skládací harmonika, tvoří je totiž skládaná látková roleta. Výhodou je, že si díky plisé roletám libovolně zastíníte jen takovou část okna, jakou potřebujete. Můžete tak regulovat intenzitu stínění podle svých potřeb.

Vevnitř či venku: Interiérové nebo předokenní rolety

Rolety na střešní okna můžete zvolit buď takové, které se umisťují dovnitř před okno, tzn. do interiéru. Takové rolety většinou plní funkci jako zcela zatemňující rolety do střešního okna, mohou být ale také čistě dekorativní. Druhou možností jsou rolety předokenní, které se instalují zvenku okna. Ty často plní termoizolační i protihlukovou funkci. Předokenní rolety se montují do překladu, aby lépe splynuly s oknem.

Venkovní roletu s tou vnitřní můžete kombinovat.

Jaké zvolit ovládání pro střešní rolety

Mezi nejlevnější variantu pochopitelně patří manuální střešní rolety, které fungují na principu řetízku či spirály. Pro menší okna se snadnou dostupností jsou ideální.

U větších oken se vám bude lépe manipulovat s roletami elektrickými. Ty jsou sice dražší, ovládání je ale jednodušší a pohodlnější. Elektrické ovládání střešních rolet se vám vyplatí také v případě, že máte okna hůře přístupná.

Jaké doplňky k roletám zvolit?

Kromě samotné rolety zvažte také pořízení doplňků, které zvýší komfort užívání. Mohou to být třeba sítě proti hmyzu, bezpečnostní zámky, ovládací tyče, háčky pro upevnění, lišty či možnost dálkového ovládání.

Kde roleta nestačí, využijte venkovní markýzu

Rolety jsou ideální pro všechna střešní okna, pokud ale hledáte ideální variantu třeba na balkony či terasy, venkovní markýza bude tím pravým ořechovým.

Markýza pomáhá zamezovat přehřívání okna, snadno se montuje a využít můžete i možnosti dálkového ovládání. Skvěle na terasách nahradí slunečník či stínicí plachtu. Spolu s roletami tvoří ideální kombinaci, která vás nezklame ani během horkých letních dnů.

Reklama