Riegrova stezka

Stezka vede podél okraje Českého ráje z obce Spálov do části Bítouchov v Semilech a je dlouhá necelých 5 km.

 

 

 

 

Výchozím bodem pro výlet můžeme zvolit železniční stanici Železný Brod. Po překročení Jizery po mostě blízko nádraží se vydáme vpravo po červené trase. Cestou můžeme vidět hezké místní koupaliště, romantická tábořiště podél Jizery a kajakovou závodní dráhu. Po přechodu řeky Kamenice a kolejí přicházíme po 3 km k rozcestníku, kde se napojíme na naučnou stezku Údolí Jizery, jejíž součástí je i Riegrova stezka. Čekají nás čarovné výhledy na řeku, na husté lesy a také dobře značená cesta se spoustou informací. Stezka slouží pouze pěší turistice.

Před vstupem na stezku míjíme Hotýlek Pod Spálovem. Nalézáme zde příjemnou atmosféru, dobré jídlo, rychlou obsluhu a přijatelné ceny. Z hotýlku se vydáváme vpravo nahoru. Po zdolání krátkého kopce vstupujeme na pěšinku, odkud kromě krásných lesů můžeme vidět i soutok Jizery a Kamenice a také malou vodní elektrárnu, která byla vybudována v roce 1921 a dodnes je v provozu. Po několika metrech vstupujeme do lesa, kde se pěšinka mění na pohodlnou lesní cestu. Zkraje lesa nás uvítá pramen Antala Staška v podobě vody vytékající z tlamy beraní hlavy posazené do kamenné zídky. Pramen je známý svými léčivými a omlazujícími účinky.

Postupujeme dále po stezce v těsné blízkosti řeky. Cesta vede přes dřevěné lávky, vyhlídková místa, zdoláváme několik kopců. Obdivujeme skalní útvary, cestou můžeme několikrát sestoupit k řece. Pověst praví, že kamínek z Jizery plní přání.

Míjíme zdymadla a dostáváme se ke klenotu stezky zvanému Galerie. Je to dřevěná visutá lávka v místech, kde miliony let stála mohutná skála. V 19. století byla kvůli vzrůstajícímu textilnímu průmyslu uměle zničena a místo rozšířeno. Voda zde plyne klidně a vybízí k rozjímání.

Přicházíme do Bítouchova. Odtud můžeme pokračovat na rozhlednu Kozákov nebo jít na vlak do Semil.

i-Senior.cz

Reklama