Reverzní hypotéka: Co to je a pro koho je vhodná?

Foto: Shutterstock

Slyšeli jste už pojem reverzní hypotéka? Můžete ji taky znát pod názvem hypotéka pro seniory. Tento druh hypotéky se v bankách nenabízí. Není divu. Úvěrový produkt tohoto typu provází kontroverze. Někteří ho dokonce považují jako finanční podvod na lidi v důchodovém věku. Pojďme se podívat, co tento typ hypotéky je a v čem spočívá jeho případné nebezpečí.

Reklama

Co to je reverzní hypotéka a kdy ji oceníte?

Tento typ úvěru poskytují výhradně nebankovní subjekty. Je to úvěr určený pro lidi nad 60 let a je, stejně jako klasická hypotéka, poskytován proti zástavě nemovitosti. Narozdíl od ní však důchodce reverzní hypotéku, ani její úroky, nesplácí. Peníze dostane buď jako jednorázovou částku, nebo pravidelnou rentu.

Hypotéka tak funguje jako klasický spotřebitelský úvěr. Narozdíl od klasické hypotéky není účelový, peníze tak můžete využít na cokoliv. Obrácená hypotéka tak může fungovat pro některé jako přilepšení k starobnímu důchodu nebo jako finanční injekce v případě ekonomické nouze.

TIP: Přečtěte si článek a zjistěte, jaké další druhy hypoték existují.

Úvěr je splatný po smrti klienta

Platby jsou vypláceny až do chvíle úmrtí dlužníka. V tu chvíli je také splacen hypoteční úvěr. Subjekt, který hypotéku poskytl, dům či byt prodá a ziskem z tohoto prodeje uspokojí svoji pohledávku. V případě, že prodejní cena je vyšší než dlužná částka, přebytek peněz je vyplacen dědicům

Vysoké úroky i nemožnost s majetkem nakládat

S reverzní hypotékou se pojí několik problémů. S převedeným zástavním právem k nemovitosti nelze s nemovitostí nakládat. Nemůžete ji prodat, upravovat nebo pronajímat. Nemůžete ji ani převést na své děti nebo bytem nadále ručit. Navíc máte povinnost se o nemovitost řádně starat a to tak, aby neztratila svou hodnotu. Z tohoto důvodu nemůžete nemovitost na delší dobu opustit.

Všechny poplatky spojené s údržbou domu, ale například i vyřízením úvěru, jdou na vaši stranu. Vše platíte vy.

Stejně jako se spotřebitelskými úvěry, se s obrácenou hypotékou pojí mnohonásobně vyšší úroky, než úroky v bankách. Zkušenost s reverzní hypotékou vás může přijít pěkně draho.

V České republice nabídka není vysoká

V Česku zatím reverzní hypotéky nejsou častým jevem. V dnešní době je poskytuje jen pár nebankovních subjektů a ty bankovní se netváří, že by je chtěli v nejbližší době zavádět. Pokud chce někdo tímto způsobem řešit osobní finanční krizi, dnes již existuje celá řada mnohem výhodnějších řešení, jak ji řešit.

Reklama