Retro pokoje v nemocnicích se těší velké oblibě. Pomáhají stimulovat paměť a podporují konverzaci

Retro pokoj ve Vítkovické nemocnici, zdroj: Agel a.s.

Vzpomínáte na svou první obývací sestavu? Jistěže ano. Za socialismu byl na vše pořadník, včetně nákupu nábytku. A tak se i takový zážitek, kterým bylo pořízení obývací sestavy, vryl mnohým z nás do paměti. A právě retro pokoje zažívají dnes svou renesanci. Například v nemocnicích je instalují proto, aby u starších pacientů povzbudili kognitivní funkce a procvičili paměť.

Reklama

Retro pokoje v nemocnicích, domovech seniorů či v denních stacionářích se těší velké oblibě. Takřka okamžitě se stávají centrem pozornosti a probouzí v pacientech vzpomínky i nejrůznější historky. V retro pokojích není nikdy klid, neboť každý ze seniorů vlastnil právě podobný, ne-li přímo stejný nábytek, křeslo či porcelánový set. A právě okolo nich se točí mnoho vyprávění a vzpomínání.

Dobový retro pokoj s vybavením z 60. a 70. let má také Vítkovická nemocnice v Ostravě. Speciální místnost nemocnice otevřela před třemi měsíci. S vybavením pomohla široká veřejnost. „Myšlenku zřídit retropokoj jsme zveřejnili na našem nemocničním facebooku a hned se nám ozývali lidé, kteří do něj chtěli věnovat nábytek a zařízení. Díky nim jsme ho otevřeli už v prosinci,“ říká staniční setra Lenka Holubová z oddělení následné péče Vítkovické nemocnice.

V místnosti samozřejmě nechybí také knihovna, ze které si pacienti mohou vybrat beletrii, romány i dobové časopisy Vlasta a Květy. Dobový pokoj má u pacientů pozitivní vliv na stimulaci paměti a mozkových funkcí. V dobovém prostředí se totiž seniorům vybaví mnoho vzpomínek a zážitků. A právě i tato forma péče umožňuje pacientům snesitelnější pobyt v nemocnici.

Reklama