Ralsko a Průrva Ploučnice

Dnešní výlet začneme na vlakovém nádraží v Mimoni. Trasa je dlouhá zhruba 15 km. Celou cestu se budeme držet červené turistické značky.

 

 

 

 

Od kolejí se vydáme vlevo po pěšince vedle kolejí. Dojdeme na náměstí. Řeku Ploučnici překročíme po Zámeckém mostě a přicházíme k zámeckému parku. Uvnitř parku se nachází rybník s ostrůvkem a toto romantické místo bychom si neměli nechat ujít.

Pokračujeme přes obec Vranov, na jejím konci nás u vstupu do lesa vítá majestátní skalní útvar.

Výstup nelze doporučit v dešti či zimě, cesta místy zcela mizí a často se jde po úbočí kopce.

Zřicenina hradu je relativně zachovalá, vidíme zbytky hradeb, dvou obytných věží, obvodového zdiva. Z vrcholu se nám skýtají krásné výhledy na Házmburk, Říp, Ještěd, Bezděz.

Hrad byl vystavěn na energeticky silném místě, nutno podotknout, že jde o negativní vibrace. Proto se můžeme dočíst, že zde sídlili loupeživí rytíři, razily se zde falešné mince a byl zde zavražděn nejeden hledač pokladů. Místu se časem začalo říkat Ďáblova koruna a když se na kopec díváme ze směru od obce Noviny pod Ralskem, pochopíme proč.

Scházíme do obce Noviny. Jdeme po rovině a přicházíme k Průrvě Ploučnice. Místo se nazývá Pekelný jícen. Jde o umělý vodní tunel, dovnitř kterého se můžeme podívat, pokud stav vody dovolí. Nechoďme tam ale sami, místo dělá čest svému názvu a pochopíme to okamžitě při vstupu dovnitř jícnu.

Odtud pokračujeme do Stráže pod Ralskem. Při čekání na autobus můžeme navštívit zámek Vartemberk.

Reklama