Karcinom prostaty patří mezi nejčastější nádorová onemocnění mužů. Podle odhadů má zhoubný nádor prostaty 60 až 100 000 Čechů.
Spousta z nich o něm ale neví. Nádor prostaty nebolí a ani se zpočátku nijak neprojevuje. Proto je zásadní chodit na pravidelná vyšetření k praktickým lékařům, kteří mohou nemoc odhalit, a to pomocí krevního testu a pohmatového vyšetření přes konečník.
Dobrá zpráva je, že v počáteční fázi je karcinom prostaty velmi dobře léčitelný. Aby se na něj ale přišlo, je potřeba navštěvovat lékaře. Jenže na preventivní prohlídku, kde by lékař pacientovi udělal krevní testy, pravidelně dochází jen každý druhý český muž starší 55 let. Pouhou návštěvou u praktika se přitom dá jednoduše a bezbolestně přijít na poměrně snadno řešitelný zdravotní problém. První vyšetření týkající se prostaty je odběr krve. Doplňující je poté vyšetření konečníku, což je sice intimní a nepříjemné, ale bezbolestné.
Kdy zajít k lékaři
Za lékařem byste kromě pravidelné prevence rozhodně měli zamířit v případě problémů s močením, častým nutkáním, potížemi s erekcí a ejakulací nebo pokud objevíte v moči či ve spermatu krev. Tyto příznaky nemusí znamenat nádor prostaty, ale rozhodně je nutné jim věnovat pozornost.
Díky rozvoji diagnostických možností dokáže dnešní medicína odhalit i nádory, které by dříve zůstaly nepovšimnuté. I proto stoupá počet pacientů — v Česku si tuto diagnózu vyslechne více než 8 000 nových pacientů za rok. Pokud patříte mezi ně, zachovejte chladnou hlavu a pusťte se do zjišťování informací o možnostech léčby.
V počáteční fázi rakoviny prostaty máte téměř stoprocentní šanci na úplné vyléčení.
Ačkoliv zatím není prokázané, co vede k rozvoji rakoviny prostaty, lékaři pozorují, že nejohroženější jsou muži starší 50 let. Ti by měli absolvovat vyšetření krve na hladinu PSA a urologické vyšetření nejméně jednou za dva roky. Každý rok by se pak měli nechat preventivně vyšetřit muži po šedesátce, ale i ti, kdo mají mezi pokrevním příbuzenstvem někoho s diagnostikovaným karcinomem prostaty.
Rizikové faktory
Má se za to, že riziková je častá konzumace tučných jídel, kouření, velká míra alkoholu a nedostatek pohybu. Předejít rakovině prostaty ale nelze.
Diagnóza rakoviny je zátěž pro psychiku pacientů, jejich rodin, přátel a dalších blízkých lidí. Spousta mužů proto potřebuje podporu, především od své partnerky. Právě ženy často dokážou přesvědčit muže, aby nepodceňoval preventivní prohlídky a v případě problémů je doprovázejí k lékaři.