Rakouské jezero Wolfgangsee je ideálním místem pro turistiku. Poznejte horské pastviny i vůni venkova

Závěr léta přeje cestování seniorů. Hlavní turistická sezóna skončila, atraktivní místa nejsou přeplněná návštěvníky, ceny ubytování mírně klesly a příjemné teploty přejí aktivnímu pohybu. Pestré turistické vyžití včetně horských výšlapů nabízí rakouské jezero Wolfgangsee. Poznejte jeho krásy.

Rakousko je doslova poseto nádhernými místy, která stojí za návštěvu. Jedním z nich je jezero Wolfgangsee. To společně s jezery Attersee a Mondsee obklopuje horu Schafberg. Všechna tři jezera patří do rakouské jezerní oblasti Salzkammergut a nacházejí se čtyřicet kilometrů od města Salzburg. Od českého hraničního přechodu Dolní Dvořiště je místo vzdálené 160 km. Přibližně hodinu a půl jízdy autem.

Turistickými trasami podél azurového jezera

Na břehu jezera Wolfgangsee leží malebná přístavní městečka St. Gilgen, Abersee, Strobl a St. Wolfgang im Salzkammergut. Jednotlivá města jsou propojena cyklotrasami a turistickými stezkami, které vedou kolem pastvin i podél průzračně čistého jezera.

Z naší vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že jezero Wolfgansee patří k nejčistším jezerům v okolí. Na první pohled ihned uchvátí jeho unikátní azurové zbarvení. Wolfgansee je přímo stvořené pro koupání a vodní sporty. Ke koupání slouží veřejné oblázkové pláže.

Okolí Wolfgangsee nabízí spoustu turistických aktivit. Od cyklistiky a pěší turistiky po okolních vrších přes koupání až po výletní plavby lodí či zdolávání horských vrcholů. Než se vypravíte na procházku pastvinami či do horských kopců, nepodceňujte plánování trasy. Nám se osvědčila aplikace Mapy.cz od společnosti Seznam. Aplikace umožňuje stažení offline map do mobilu, díky kterým vidíte turistické trasy i vaši přesnou polohu.

Ubytování poskytují rodinné penziony s vlastním statkem

Ubytování poskytují jak místní hotely, tak i malé rodinné penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Mnohé rodinné penziony disponují vlastním hospodářstvím s loukami, na kterých se pase skot, ovce a další hospodářská zvířata. Součástí ubytování bývá zapůjčení jízdních kol, slunná zahrada či soukromá pláž. Výhodou cestování v září a říjnu je mnohem méně turistů. Městečka jsou klidná a přímo stvořená pro odpočinek i turistické aktivity.

Na Schafberg pěšky i zubačkou

Hlavním turistickým cílem u Wolfgansee je hora Schafberg s výškou 1780 m n. m. Turistická trasa začíná ve městečku St. Wolfgang im Salzkammergut. Trasa celého výstupu je dlouhá sedm kilometrů a zabere přibližně čtyři hodiny.

Dobrou zprávou je, že na samotný vrchol vede ozubnicová trať. Ta je s 26% stoupáním nejstrmější ozubnicovou železnicí v Rakousku. Železnice na Schafberg vede od roku 1839. Po trati jezdí pět historických parních lokomotiv z roku 1893 a 1894, moderní parní lokomotivy z roku 1992 a 1995 a diesel-elektrické lokomotivy. Jízda vláčkem patří k nejkrásnějším zážitkům, neboť poskytuje jedinečné výhledy na alpská pohoří a azurové jezero Wolfgansee.

Cesta zubačkou na samotný vrchol Schafbergspitze trvá přibližně 35 minut a zpáteční jízdenka stojí 36 euro. Vláčkem lze vyjet také do mezistanice Schafbergalpe, odkud vede loukami turistická trasa na samotný vrchol Schafberg. Zpáteční jízdenka do mezistanice Schafbergalpe stojí 29 euro.

Pěší trasa z Schafbergalpe na samotný vrchol je dlouhá jeden a půl kilometru. Výstup trvá přibližně hodinu a čtvrt. Celá trasa vede malebnými loukami, na kterých se pasou krávy, jejichž cinkání zvonců dávají místu pravou alpskou atmosféru. Přestože jsme na trase potkávali seniory, musíme upozornit, že cesta je strmá a její výšlap doporučujeme pouze aktivním seniorům, kterým pohyb a zejména horská turistika není cizí.

Odměnou za výstup na Schafberg jsou nádherné výhledy na jezera Wolfgansee, Attersee a Mondsee i na úchvatná alpská pohoří. Podívejte se sami v naší fotogalerii.

Schafberg – 1780 m n. m., foto: Jiří Aujezdský
Schafberg 1780 m – pohled na jezero Mondsee. foto: Jiří Aujezdský
Jezero Mondsee, foto: Jiří Aujezdský
Pastviny na Schafbergalpe. foto: Jiří Aujezdský
Pastviny na Schafbergalpe. foto: Jiří Aujezdský
Konec ozubnicové trati na vrcholu Schafberg. foto: Jiří Aujezdský
Parní lokomotiva, foto: Jiří Aujezdský
Zastávka ozubnicové trati Schafbergalpe. foto: Jiří Aujezdský
Parní lokomotiva z roku 1992. foto: Jiří Aujezdský
Zubačka, foto: Jiří Aujezdský
Cesta zubačkou ze stanice Schafbergalpe. foto: Jiří Aujezdský
Reklama