Osamělost zažil někdy asi každý z nás. Sama o sobě je tato emoce občas normální, ale problém nastává ve chvíli, kdy se osamělost stane chronickou. S tímto problémem se potýkají hodně starší lidé. Podle statistik se osamělost v České republice týká až půl milionu seniorů a seniorek.
V organizaci ŽIVOT 90 se osamělosti věnují již několik let a nově natočili i sérií videí s názvem Jak být na osamělost sám? Videa zkoumají osamělost z různých úhlů pohledu a zaměřují se na praktické ukázky toho, jak si člověk, který trpí osamělostí, může od svých pocitů ulevit. Videi provází Tereza Hacová, psycholožka spolupracující s ŽIVOTem 90.
Prvním krokem, který musí lidé bojující s osamělostí učinit, je naučit se vytvořit si odstup od svých emocí. Jak na to, vysvětluje Tereza Hacová v prvním z videí.
V prvním videu mluví o tom, co to vlastně osamělost je a přirovnává tuto emoci k hladu. Je to totiž také takový signál těla, který se nám snaží něco sdělit. U osamělosti ale bývá někdy těžší tu zprávu rozšifrovat. Blíže se tomu věnuje druhé z videí, ve kterém se naučíte také další cvičení na trénování odstupu.
Třetí video vás provede cestou osamělosti. Vzpomenete si, kde vaše osamělost začala, jak se vyvíjela, pojmenujete si také překážky, které vám brání v tom, abyste se cítili lépe a zkusíte přijít na to, jak je překonat.
V posledním, čtvrtém videu, se s psycholožkou Terezou Hacovou budete věnovat vděčnosti a tomu, jak vděčnost může pomoci s osamělostí.
ŽIVOT 90 nabízí osamělým lidem pomoc i v rámci jejich služeb – na lince důvěry Senior telefon (800 157 157), v bezplatné psychologické poradně nebo prostřednictvím projektu Přátelských návštěv a hovorů, kdy seniory pravidelně navštěvují nebo si s nimi volají dobrovolníci. Zapojit se můžete i vy.