Procházka zámeckým parkem

Každé roční období má své kouzlo a každý z nás má to „své oblíbené“. Já mezi ně na první místo řadím podzim. A obzvláště takový, jaký byl například loni. Nejvíce ze všeho mám ráda brouzdání listím, jeho šumění a kochání se okolní přírodou. Kousek té přírodní nádhery si vždy přinesu z procházky domů a aranžuji různé dekorace.

Nikdy nepřestanu obdivovat, jak se příroda s přicházejícím podzimem zbarvuje a to lahodí nejen oku, ale i duši.

Přijměte proto pozvání na procházku zámeckým parkem v Šilheřovicích. Obec se nachází na východním okraji Hlučínska u česko-polské hranice. Její rozloha je 2 166 ha a žije tu okolo 1 600 obyvatel. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1713.

Tolik velmi krátce o obci, nyní se vydáme do zámeckého parku, který patří mezi významné turistické atrakce. Vznikl v letech 1820 – 1830 a jeho rozloha je 98 ha. Uprostřed anglického parku, kde roste spousta vzácných dřevin, stojí Rothschildův zámek, postavený v romantickém historizujícím slohu z roku 1815. Je ideální pro konání svateb. Pod zámkem se nachází Neptunova kašna se sousoším.

V parku se rozprostírají tři umělé vytvořené rybníky –  Podzámecký, U Loveckého zámečku a Evelinino jezero. Za zmínku stojí Lovecký zámeček, který je luxusní restaurací, s původními kotci pro lovecké psy. Mléčnice, která byla kdysi lidovou restaurací, v současnosti již tento účel nesplňuje.

Nepostradatelný je fakt, že v parku je jedno z nejstarších 18-ti jamkových golfových hřišť v České republice. Staleté stromy jsou dominantou hřiště, které bylo otevřeno v roce 1970.

Celý park je nemovitou kulturní památkou.

Vesnice je z větší části obklopena přírodní rezervací Černý les, která má rozlohu necelých 16 ha a je zařazena do seznamu NATURA 2000. Další zajímavostí je, že v anglickém domku, který stojí ve směru na Černý les, byly natočeny některé scény filmu „Tmavomodrý svět“.

[album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Silherovice 6. 11. 2011/]

Nelze opomenout, že cykloturistická trasa „Hlučínsko“ navazuje na trasu „Moravská brána, a tak svůj volný čas můžete využít k vycházkám či projížďkám po turistických stezkách v klidném prostředí.

Srdečně Vás zvu na procházku pomocí fotografií, které jsem pořídila v zámeckém parku obklopená podzimními slunečními paprsky, stromy a listím. A na závěr procházení si můžete dát meníčko nebo pivíčko v Restauraci GOLF (bývalý Rothschildův skleník), jehož jednu obvodovou stěnu budovy tvoří skleněná výplň. V příjemném interiéru s krbem se můžete dívat na rybník a na odrážející se koruny stromů ve vodě.

i-Senior.cz

Reklama