Proč senioři chodí spát se slepicemi a vstávají před rozbřeskem?

zdroj: pixabay.com

Slýcháte často otázky typu: „Babi, dědo, proč chodíte tak brzy spát a ráno brzy vstáváte?“ Odpovídáte dětem něco ve smyslu, že s přibývajícími roky tělo slábne a přes den se více unaví, a tak večer brzy usínáte? Pokud ano, máme pro vás lepší odpověď, vědci totiž přišli na to, že senioři se staví do role ochránců, a proto už spí tehdy, kdy je zbytek rodiny ještě vzhůru, a vstávají tehdy, když ostatní ještě spí.

Reklama

Vědecké výzkumy jsou občas poněkud bizarní, a především přináší sem tam diskutabilní výsledky. Jeden takový výzkum se zabýval tím, proč chodí senioři spát „se slepicemi“ a proč ráno vstávají ještě před východem slunce. Američtí vědci prarodiče a jejich návyky přirovnali k dobám, kdy lidé ještě spávali v buši a v divočině a kdy po západu slunce hrozilo nebezpečí predátorů a jiných kmenů.

Babičky a dědečci jsou tak považováni za „hlídací psy.“ V dobách kdy nebezpečí po setmění číhalo na každém rohu, musel být vždy minimálně jeden člověk vzhůru, když ostatní spali. Spánek je totiž pro člověka nejzranitelnější částí dne, a tak je potřeba řádné ochrany.

Dnes už sice v buši a v divočině mnoho kmenů nenajdeme, avšak ani to vědce neodradilo od dalšího zkoumání. Stejně jako lidé se totiž chovají i některá zvířata, jako jsou například surikaty. Roztomilá zvířátka mají  mezi sebou vždy jednoho, který nespí a vyhlíží ohrožení v podobě dravce.

Svou hypotézu vědci z Univerzity z Toronta podložili skutečným výzkumem na skupince Hadzů, která žije v Tanzanii. Třicet tři členů kmene, který stále žije ve stylu „lovců a sběračů, dostalo spánkový monitor. Ten sledoval jejich spací návyky více jak 20 dní.

A výsledkem bylo, že za více než 200 hodin, spali členové kmene současně pouhých 18 minut. V průměru jejich kmen vždy strážilo osm členů. Spánkové monitory také ukázaly, že mladí lidé v kmenu jsou takzvané noční sovy, zatímco ti nejstarší jsou ranními ptáčaty. Podle vědců je důvod velmi prostý. Stařešina se chce o svá vnoučata postarat, a proto střeží kmen v době, kdy většina spí.

Tak a teď už víte, jak dětem odpovědět, až se vás zas příště zeptají, proč chodíte spát „se slepicemi“ a vstáváte před rozbřeskem.

Reklama