Proč nás bolí hlava – 2. část

Jak jsme již ve článku z 15. 11. avizovali, dnes se zaměříme na migrénu, psychogenní bolesti hlavy a „bolesti z nervů“. Závěrem se můžete pobavit nad kuriózními příčinami těchto strastí.

 

Reklama

 

Migréna a tenzní bolest

Migrénou trpí daleko více ženy, může trvat i několik dní a léky na bolest často ani nezabírají. V tomto případě je vhodná návštěva lékaře, který vám může předepsat tzv. antimigrenika, s nimiž už by měl být boj s migrénou lehčí. Při migréně je člověk velmi přecitlivělý, proto vyhledává klid, ticho a tmu. Často migrénu doprovázejí i nevolnosti a pocit na zvracení. Migréna může být i dědičná, proto je vhodné zjistit, zda se ve vaší rodině objevila.

Pokud vás bolívá hlava kratší dobu, jakoby vám při ní tepe ve spáncích, mluvíme o tenzní neboli tlakové bolesti. Ve většině případů je na vině špatné držení těla, nedostatečné dodržování pitného režimu a tzv. hypoglykemie (pokles hladiny cukru v krvi), k níž dochází při dlouhém hladovění. Citlivější osoby reagují bolestí hlavy na změnu počasí, tlaku a některé ženy trápí během menstruace.

Psychogenní bolesti hlavy a „bolesti z nervů“

Tenzní bolesti mohou mít i psychickou příčinu. Nejčastěji to bývá stres, kdy zkrátka máme starostí nad hlavu, jsme strnulí, náladoví, pociťujeme úzkost a bolí nás hlava. Na psychogenní bolesti pochopitelně žádné léky nezabírají, proto je vhodné začít s psychoterapií. Pacient pak musí překonat sám sebe, svěřit se odborníkovi se svými problémy, aby mohl vašemu trápení ulehčit. V závažnějších případech lékař může předepsat léky na úzkost nebo deprese. Někdy za bolestmi hlavy nemusí stát jen stres, ale i naprosté zbytečnosti. Například negativní myšlenky, touha kontrolovat ostatní či snaha řešit problémy jiných.

A na závěr pro pobavení několik kuriózních příčin bolesti hlavy:
  • Intenzivní smích – smějete se, až se za břicho popadáte a nestíháte se ani nadechnout, cévy nejsou dostatečně prokrvené, a tak protestují.
  • Copy, culíky, čelenky a sponky do vlasů – pokud to přeženete s utažením vlasů, všechny tyto předměty napínají pokožku hlavy a po chvilce vás bolí celá hlava. Stejně můžete skončit i při nošení těsných čepic či brýlí.
  • Sex, okamžik před vyvrcholením – zatímco orgasmus máme spojený s příjemnými pocity, někdy jej mohou provázet i bolesti hlavy. Je to dáno zvýšeným tlakem, svalovou aktivitou a rozšířením cév. Hlava je tak v „přetlaku“.
    i-Senior.cz
Reklama