Proč nás bolí hlava – 1. část

Bolesti hlavy nám kradou energii a chuť do života. Jsou silné, časté a otravné. Trápí nás a nenechají nás se na nic soustředit. Jaké bolesti hlavy rozlišujeme, jak bolestem předejít a jak je léčit „po domácku“, to vše vám povíme v tomto článku.

 

 

Bolesti hlavy se dnes bohužel pomalu řadí mezi civilizační choroby. Podle statistik je zažívá až 99 % žen a 97 % mužů. Z toho vyplývá, že snad každý si už někdy touto bolestí prošel. Existuje široké spektrum bolestí hlavy, stejně jako její intenzity a doporučované léčby.

Typy bolestí

Nejjednodušší rozdělení rozeznává tzv. primární a sekundární bolesti hlavy. Přičemž sekundární bolesti hlavy bývají doprovodným symptomem jiného onemocnění, jako například při chřipce, nachlazení, teplotě, při bolestech zubů, páteře či kloubů nebo při vysokém tlaku. O primárních bolestech pak mluvíme tehdy, pokud je nemocí samotná bolest hlavy. Nejznámější z nich je migréna, kterou trpí okolo 10 % populace. Nejrozšířenější je ale tzv. tenzní bolest (nesnesitelný tlak v hlavě, ve spáncích), jež otravují život zbytku populace, tedy 90 %. Objevit se mohou i tzv. klastrové bolesti, které přicházejí náhle a s nečekanou intenzitou.

Bolesti hlavy mohou být krátkodobé, dlouhodobé a chronické. Čínská medicína dokonce rozlišuje, v kolik hodin vás bolest trápí. Pokud se bolest objeví mezi 23. a 3. hodinou ranní, půjde u vás o nerovnováhu jater a žlučníku. Bolest mezi 7. a 11. hodinou napovídá, že je něco v nepořádku se žaludkem a slinivkou. A bolest, která nastoupí v rozmezí 15. a 19. hodiny je výsledkem nesprávného fungování močového ústrojí. U tradiční medicíny se ale s tímto přístupem analýzy bolesti hlavy asi dlouho nesetkáme.

Preventivní pomoc

Bolestem hlavy můžeme zkusit aktivně předcházet. Základem je správný pitný a stravovací režim, dále dostatek kvalitního spánku, odpočinek, pohyb a vyhýbání se stresu – zbytečně nezatěžujte svou hlavu maličkostmi. Důležité je také správné dýchání, v opačném příkladě kyslík špatně zásobuje mozek. Chce to také správně nastavenou židli a chodit s rovnými zády.

Babské recepty proti bolesti hlavy

Pomáhá meduňkový či mátový čaj, odvar z kmínu, chladné obklady a káva (tu někteří kombinují s aspirinem).

Příště si povíme něco více o migréně, psychogenních bolestech hlavy a „bolestech z nervů“. Uvedeme i kuriózní příčiny bolesti hlavy.

i-Senior.cz

Reklama