Proč čaj nezálevat vroucí vodou a jak správně horký nápoj připravit?

Čaj, nápoj, který lze pít horký i studený. Obvykle je i prvním „receptem,“ který se člověk naučí vařit. Čaj zahřeje i osvěží, povzbudí i uklidní a některý dokonce také léčí. Jak ale čaj správně připravit a jak vybrat ten pravý?

Aby byl čaj opravdu dokonalý po všech stránkách, je nutné si dopřát kvalitní čajové směsi. Čaj musí vonět, dobře chutnat a hezky vypadat. Druhým krokem k perfektnímu čaji je konvička. Ta by měla být vždy řádně vymyta a před luhováním propláchnuta horkou vodou.

Čaj vždy zalévejte čerstvou vodou bez chloru. Voda by měla mít i správnou teplotu a vězte, že ne vždy je 100 °C žádoucích. Jakmile čaj zalijete, je čas na luhování, to dodržujte podle návodu, který by měl být na obalu čaje napsán. V neposlední řadě je zapotřebí si na čaj udělat čas, dopřejte si šálek horkého nápoje v klidu a v pohodě. Vzít si ho můžete s sebou do postele k poobědnímu odpočinku nebo k meditaci.

Je libo černý, zelený, bílý nebo ovocný?

Každý čaj vyžaduje svou individuální přípravu. Například černému čaji svědčí voda o teplotě 100 °C, pít ho lze jen tak s trochou cukru. Výborný je ale i s mlékem nebo smetanou.

Zelený čaj zalévejte 80°C vodou, aby byl jemný, pokud ho zalijete vodou vyšší teploty, pak se dočkáte nepříjemné štiplavé příchuti. Zelený čaj je výtečný bez cukru a bez jakýchkoliv dalších přísad.

Kromě zeleného a černého čaje máme také čaj bílý. Ten byl původně nápojem čínských císařů, jeho příprava je totožná jako příprava zeleného čaje, opět se pije bez mléka a cukru.

Připravujete-li si čajovou směs, řiďte se návodem na obalu čaje. Směsi je možné pít s cukrem, mlékem, medem, citronem a především v chladnějším počasí jsou výtečné s rumem.

Stejně jako u čajových směsí se řiďte pokyny výrobce také u ovocných a bylinných čajů. Ovocné je možné zalít vroucí vodou, bylinné však nikoliv!

TIP: Pokud čaj necháte luhovat méně než 3 minuty, pak vás horký nápoj skvěle povzbudí, delší doba luhování vám zas zaručí zklidnění. Pijete-li tak ráno čaj, nechte pytlík ve vodě jen krátce, večer před spaním si dopřejte silnější šálek.

Reklama