Připravujete vnoučatům oblíbené kakao? Vysoký obsah cukru vás překvapí!

Kakao patří k oblíbeným dětským nápojům. Na jeho konzumaci vyrostlo několik generací dětí. Jenže dnešní instantní kakao nemusí být natolik zdraví prospěšné, jak tvrdí reklamy. Připravujete vnoučatům oblíbené kakao? Máte pocit, že přispíváte k jejich zdraví? A víte, že balení obsahuje až 80 % cukru?

 

Instantní kakao obsahuje až 80 % cukru!

Legislativa nijak neupravuje obsažené množství kakaa v instantním kakaovém nápoji. Záleží pouze na výrobci, kolik drahocenné suroviny do práškové směsi přidá. Podíl kakaa ale musí jasně deklarovat na obalu. Realitou bohužel je, že instantní kakaový nápoj obsahuje průměrně 21 % kakaa. Většinu složení pak tvoří cukr, jehož podíl je zastoupen od 70 do 80 %.

V jednom hrnku vypije dítě dávku cukru na celý den

Výrobci zároveň na obalu uvádí doporučený mísící poměr, který zpravidla obsahuje několik čajových lžiček kakaa na hrnek mléka. Aby se instantní kakaový prášek rychle spotřebovával a bylo nutné dokoupit další balení, je většinou poměr udaný výrobcem značně nadhodnocený.

Svědčí o tom nutriční poměr. Podle doporučeného mísícího poměru, který je udáván na obalech instantního kakaa, vypije dítě v jednom hrnku mléka až 21 g cukru! Pokud takový nápoj pije například pětileté dítě, tak pouze v jednom hrnku kakaového nápoje přijme dávku cukru na celý den. Do 200ml nápoje navíc přináší dalších přibližně 9 g cukru mléko. Vysoký podíl cukru představuje doslova časovanou zdravotní bombu.

Kolik cukru za den přijmeme?

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje denní příjem cukru pro dospělého člověka do 25 gramů, což představuje pět kostek cukru. Pětileté děti by podle doporučení WHO neměly přijmout více než 21 gramů cukru za den. To představuje čtyři kostky cukru.

Bohužel realita konzumace cukru mezi obyvateli České republiky je zcela odlišná. Dospělý člověk průměrně zkonzumuje 130 g cukru, tedy až 26 kostek. Pro děti statistiku nemáme, nicméně zohledněním, jak přeslazené se prodávají dětské potraviny, nebude reálná konzumace cukru u dětí příliš lepší.

Příjem cukru v ČR, zdroj: dTest

Přemýšlejte nad tím, co vnoučatům i sobě dáváte jíst a zajímejte se o nutriční složení potravin. Vyvážená strava přispívá k zdravé životosprávě všech věkových generací.

Reklama