Příprava zahrady na jaro začíná. Podívejte se, s čím začít

Ruční nářadí pro jarní přípravu zahrady
zdroj: pixabay.com

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, všem zahrádkářům pomalu začíná sezóna. Před příchodem jara je zapotřebí připravit zahradní techniku, provést zimní řez ovocných stromů a zvládnout celou řadu dalších prací. Podívejte se, s čím byste měli začít nejdříve.

Reklama

Připravte zahradní techniku na sezónu

Dříve než povolí mrazy a roztaje poslední sníh, připravte na novou sezónu zahradní techniku a nářadí. Pozornost věnujte motorovým pilám a křovinořezům, které budete potřebovat nejdříve. U benzinové zahradní techniky vyprázdněte palivovou nádrž, neboť staré palivo zvětralo a v nádrži se mohla kondenzovat vlhkost. Zároveň zkontrolujte vzduchové, palivové a olejové filtry, hladinu oleje a zapalovací svíčku.

U motorové pily prověřte ostrost a správné napětí řetězu. Řetěz se musí volně pohybovat ve směru vedení a hnací články musí zapadat do vodící lišty. Chybu neuděláte, když vodící lištu pohyblivé kovové části, ocelová táhla a ložiska promažete. Obdobnou péči vyžaduje křovinořez s tím rozdílem, že zkontrolujte či vyměňte řezací kotouč, případně se přesvědčte, zda máte dostatek náhradní struny.

Začněte s prořezem stromů

Jakmile povolí největší mrazy, přichází čas na zimní prořez stromů, který se zpravidla provádí od konce února do konce března. Stříhání větví provádějte nejpozději do prvního rašení pupenů. Řez ovocných stromů má zásadní vliv na celkovou kondici i budoucí úrodu. Starší stromy se prořezem omladí. Zároveň odstraníte staré větve s potencionálními zárodky nemocí. Stříhání větví u mladých stromů přispívá k jejich vytvarování.  V obou případech správně prořezaný strom koncentruje energii do menšího množství pupenů, což prospívá kvalitě úrody.

Provzdušněte trávník vertikutací

Samostatnou chloubou mnohých zahrádkářů je trávník, který po zimě vyžaduje speciální péči. Po rozmrznutí půdy vyčistěte trávník od listí, zbytků větví a suché trávy. K vyhrabání nejlépe poslouží ocelové hrábě.

Po vyčištění trávníku provedeme vertikutaci neboli prořez trávníku. K prořezu použijte mechanický či elektrický vertikutátor. Samotná vertikutace slouží k provzdušnění trávníku, zbavení nežádoucího mechu a zbytků staré, zplstnatělé trávy. Po provzdušnění můžeme trávník přihnojit hnojivy s obsahem fosforu a dusíku, který podporuje růst nových výhonů.

Připravte půdu na výsadbu

Velké finále v přípravě zahrady po zimě patří úpravě pěstební plochy a záhonů. Jestliže jsme na podzim půdu zryli, počkáme, až po zimě oschne. Poté půdu pohnojíme minerálními hnojivy a přistoupíme k jejímu kypření.

Záhony s růžičkovou kapustou nebo pórem a dalšími plodinami, které se sklízejí v zimě a nemohly být na podzim zryty, zryjeme právě na jaře. Do brázdy vždy dáme kompost. Opět po vyschnutí půdy pokračujeme v jejím zkypření a rozmělnění velkých kusů hlíny.  Zapomínat nesmíme ani na samotný kompost, který je nutné několikrát pořádně prohrábnout.

Začátek prací zbytečně neodkládejte

Jakmile zvládnete výše uvedené práce, máte základní jarní přípravu za sebou a můžete se těšit na výsadbu nových plodin. Jaro nejen nejkrásnějším, ale také pro zahrádkáře nejnáročnějším obdobím. Proto s přípravou zahrádky a záhonů začněte opravdu včas.

Reklama