Při inkontinenci překonejte stud a navštivte lékaře. Potíže lze léčit.

S neschopností udržet moč, čili inkontinencí, se v životě bez ohledu na věk setkává každá druhá žena. Je to nepříjemný problém, který umí zkomplikovat běžné žití. Příčiny jsou různorodé, avšak projevy inkontinence můžete výrazně utlumit, a v některých případech i zcela odstranit.

V rámci inkontinence rozlišujeme čtyři základní druhy, stresovou, urgentní, reflexní a inkontinenci z přeplnění. Jednotlivé druhy se od sebe liší průběhem i úspěšnosti léčby.

Nejvíce žen trpí stresovou inkontinencí

Únik moči nezapříčiňuje psychický stres, jak by se na první pohled zdálo, ale tlak, který na močový měchýř náhle vyvineme například při kýchnutí, zakašlání, smíchu, zvednutí břemene nebo při náročném sportu. Normálně se močový měchýř se zvýšeným nitrobřišním tlakem vyrovná snadno stažením svěrače močové trubice. Ve chvíli, kdy trubice není kvůli oslabeným svalům pánevního dna v normální poloze, nemůže svěrač dobře pracovat a tím dojde k náhlému úniku moči. Tímto typem inkontinence trpí až 60 % žen, které si stěžují na tento problém.

Ani další druhy inkontinencí nejsou výjimkou

Urgentní inkontinence se projevuje náhlou, intenzivní potřebou močení a pak následuje spontánní únik moči, aniž si žena mnohdy stačí doběhnout na toaletu. Problémy neustávají ani v noci a trpí jí  až 30 % takto postižených žen.

Reflexní inkontinence je neurologickým onemocněním, při kterém pacient není schopný ovládat svůj močový měchýř a ten se vyprazdňuje zcela spontánně.

K inkontinenci z přeplnění dochází během přeplnění oslabeného močového měchýře. Další druhy mohou být v důsledku různých druhů závažných onemocnění, nádorů a podobně.

Při potížích překonejte svůj stud a navštivte lékaře

Naštěstí lze s inkontinencí téměř vždy něco dělat. Je třeba překonat pocit studu a navštívit lékaře, který zjistí, jakým druhem trpíte, a navrhne vhodnou léčbu. Než bude dohodnut postup, nechte si předepsat vhodné vložky nebo kalhotky, které vám umožní se v běžném životě neomezovat.

U stresové inkontinence se doporučuje posilování pánevního dna v kombinaci s hormonální léčbou, popřípadě s jinými léky. Řešení skýtá také operace. Urgentní močová inkontinence se léčí z větší části medikamenty a operací. Další druhy vyžadují léčbu s pomocí speciálního katetru.

Reklama