Preventivní prohlídky u praktického lékaře a zubaře jsou mnohým známy, jednou za dva roky je vhodné zajít k obvodnímu a dvakrát ročně ke stomatologovi. Avšak tímto prevence nekončí. Víte, jaké další prohlídky byste měli pravidelně absolvovat a co vše by mělo být jejich součástí?
Zdraví je to nejcennější co máme, proto si zaslouží patřičnou péči, a ta by rozhodně neměla přicházet až ve chvíli, kdy se začínají ozývat první potíže. Díky prevenci lze odhalit řadu vážných onemocnění včas, což výrazně pomáhá k úspěšné léčbě.
Na jaké prohlídky a screeningová vyšetření je nárok ze zákona?
Česká legislativa se mimo jiné zabývá i zdravotní péčí, přičemž udává, že všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře bychom měli absolvovat jednou za dva roky, stomatologickou prohlídku dvakrát ročně a ženy by rozhodně neměly zapomínat jednou ročně zajít na gynekologickou prevenci.
Součástí preventivních prohlídek jsou i tzv. screeningy, jejichž úkolem je zavčasu odhalit případné onkologické onemocnění, které může v těle bujit bez příznaků či potíží. V Česku se lze setkat se třemi screeningovými programy.
- Screening nádorů prsu je určen především ženám starším 45 let, ty tak mají nárok jednou za dva roky na mamograf.
- Screening nádorů tlustého střeva a konečníku se zas týká hlavně mužů starších 50 let. Využít lze jednou ročně test na okultní krvácení do stolice, popřípadě screeningovou kolonoskopii jednou za deset let.
- Třetí screeningový program cílí na nádory děložního hrdla, přičemž na cytologické vyšetření stěru z děložního čípku je nárok jednou ročně.
Jak vypadá harmonogram preventivní péče po padesátce?
Takzvaný harmonogram péče se liší dle pohlaví i věku. Ženám i mužům starším 50 let by proto měla být v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře vyšetřena moč, koncentrace tuků v krvi (jednou za dva roky) a hladina cukru v krvi (jednou za 4 roky). Každé dva roky je nárok na vyšetření EKG a pacienti, kteří trpí diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními potížemi, mají nárok také na vyšetření funkce ledvin.
Jak už bylo zmíněno, jednou ročně pak na gynekologické prohlídce by měl lékař provést ženám stěr z děložního čípku a následně i cytologické vyšetření. Dále pacientky starší 50 let mají jednou ročně podstoupit mamografické vyšetření a bez rozdílu pohlaví se pak nesmí opomínat nádory tlustého střeva a konečníku, přičemž u mužů je toto vyšetření stěžejní, ti se ve vyšším věku řadí mezi vysoce rizikovou skupinu.
Zdroje: Vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, Zdravotní pojišťovny, Ministerstvo zdravotnictví