Přes Jizerku na Protrženou přehradu

Výchozím bodem dnešního výletu bude vlaková stanice Desná. Můžeme si výlet o necelý kilometr prodloužit, když vyjdeme od vlakového nádraží v Tanvaldě a na naši trasu se napojíme v Desné. Trasa je dlouhá zhruba 25 km a je fyzicky náročnější.

 

Od vlaku se vydáme po červené a až k přehradě jdeme podél horské říčky Černá Desná. Po vstupu do lesa začneme stoupat do kopce a cestu si zpestříme čtením informačních tabulí o zajímavostech těchto míst. Přicházíme ke kaskádám Vodopádu Černé Desné. Černá Desná je divoká řeka a nejlépe to poznáme v době tání sněhu na horách. Zdejší lokalita má díky ní velmi silné kouzlo.

Postupujeme k přehradě Souš. Slouží jako zásobník pitné vody, a proto se v ní nevykoupeme. Odpočineme si na tomto krásném tichém místě a pokračujeme po modré na osadu Jizerka, kde nás čeká kromě typické atmosféry hor i mnoho turistických zajímavostí. Jizerka je nejvýše položenou osadou Jizerských hor. Můžeme tu vystoupat na místní horu Bukovec, pokochat se průzračnou vodou Safírového potoka nebo třeba navštívit Muzeum Jizerských hor. Jizerka je výchozím bode k mnoha zdejším turistickým cílům, a proto je na nás, který zvolíme. Můžeme se zde občerstvit na vyhlášené Smědavské chatě.

Pokračujeme po žluté na Protrženou přehradu. O tragické události, která dala tomuto místu název, se dočítáme všude v areálu bývalé přehrady na Bílé Desné. Areál je dnes kulutrní památkou. Lokalita je obývána mimo jiné i netopýry, chovejme se tu tiše a ohleduplně. Pokračujeme dále po žluté na Mariánskohorské boudy. Jde o pasteveckou enklávu krkonošského typu, o kterou pečuje Správa CHKO Jizerské hory, která zde má jednu ze svých služeben.

Odtud už sejdeme po žluté do Josefova Dolu na vlak.

Reklama