Předoperační rehabilitace před výměnou kloubů urychluje rekonvalescenci

Rehabilitace, zdroj: pixabay.com

Pacienti čekající na operace kolenního nebo kyčelního kloubu mohou před operací využít speciální rehabilitační program, který je připraví na operační výkon i pooperační režim. Předoperační rehabilitační program přispívá k rychlejší rekonvalescenci pacientů a je hrazen zdravotními pojišťovnami.

Reklama

Nejčastějším důvodem výměny kyčelního nebo kolenního kloubu je artróza, která mimo jiné způsobuje změnu postavení končetiny a svalovou dysbalanci. Z tohoto důvodu je vhodné svaly a šlachy operované končetiny dopředu na zákrok připravit.

Především protahujeme zkrácené a posilujeme oslabené svalstvo, které je operací zpravidla ovlivněno. Tím přispíváme k minimalizaci některých pooperačních komplikací. Pacient se učí chodit o berlích s odlehčením končetiny a osvojuje si vhodný pohybový režim ještě v době, kdy nehrozí riziko komplikací,“ vysvětluje MUDr. Olga Pavlová, lékařka rehabilitačního oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově, která ve spolupráci s pojišťovnami zavedla program předoperační rehabilitace.

Výsledkem předoperační rehabilitace, která trvá jeden až dva týdny, je hladší průběh pooperační rehabilitace a rekonvalescence pacientů po operaci kloubů. Naplánovat předoperační rehabilitaci je ale kvůli náročnému plánování termínu operace komplikované.  

„Indikující lékaři ani pacienti tak dopředu na rehabilitaci nemyslí. Navíc před operací, jejíž termín se často dozví jen dva měsíce předem, pak stihnou akorát vyřídit předoperační vyšetření. Je to škoda vzhledem k přínosu, který by pro ně rehabilitace mohla mít. Nejen z výsledků odborných studií vyplývá, že se trénovaný jedinec po náročném zákroku rychleji zotavuje,“ říká lékařka Olga Pavlová.

Program předoperační rehabilitace je určen pro pacienty napříč věkovým spektrem tak, aby uspokojil, jak aktivní padesátníky, kteří se potřebují co nejrychleji vrátit zpět do práce nebo ke sportu, tak starší seniory v důchodovém věku.

Reklama