Předcházejte potížím se žlučníkem. Záchvat je bolestivý a nesnesitelný

Žlučník je orgánem, který uvolňuje žluč pro následné trávení tuků. Jestliže ale dojde k jeho podráždění, nastávají bolestivé problémy. Předcházejte žlučníkovým potížím a naučte se zvládnutí žlučníkového záchvatu.

Jak žlučník funguje?

Žlučník napomáhá v lidském těle k trávení tuků. Ve žlučníku jsou tuky zpracovávány a poté vyloučeny. Pokud je množství tuků v lidské těle optimální, funguje žlučník správně. Jestliže ale dojde k jeho podráždění, dostavují se velmi nepříjemné problémy. Podráždění žlučníku je ve většině případů vyvoláno nadměrnou konzumací tuků, které žlučník není schopen zpracovat.

Obvyklé projevy nesprávné funkce žlučníku 

Velmi často se u lidí objevuje žlučníkový záchvat, který je právě následkem přetížení tohoto orgánu. Vyvolat ho může například nadměrná konzumace tučného jídla, ale i alkoholu. Žlučníková kolika má poměrně jasné projevy. Jako první se dostavuje velmi intenzivní bolest v oblasti v pravém podžebří, která může vystřelovat pod pravou lopatku. Dalším typickým projevem je pocit plného břicha, nadýmání a plynatost. Dostavit se také může průjem nebo zácpa a typický je i pocit na zvracení.

Aby projevy ustaly, je třeba být v klidu a zůstat v pozici, kdy je bolest alespoň trochu snesitelná. Mezi další časté nemoci žlučníku patří žlučníkové kameny, méně časté jsou potom nádory žlučníku.

Prevence nemoci žlučníku

Při léčbě i při prevenci se nejlépe uplatňuje žlučníková dieta. Každý člověk by se měl vyvarovat nadměrné konzumaci tučných jídel či jiných potravin, které mohou záchvat vyvolat. Pokud je třeba tlumit záchvat, je možné užít speciální léky, které jsou i volně prodejné v lékárně.

 

 

 

Reklama