Předcházejte podezření z únosu: Na dovolenou s vnoučaty nezapomeňte plnou moc

Dříve, než se vypravíte na zahraniční dovolenou s vnoučaty, nezapomeňte na právní náležitosti cesty. Při cestách do zahraničí je totiž dobré mít od rodičů dětí zplnomocnění neboli souhlas rodičů o vycestování nezletilého dítěte. V opačném případě se můžete potýkat s podezřením z únosu dětí.

Dovolená s vnoučaty je ideální formou trávení prázdninových dní. Vnoučata stráví s prarodiči část prázdnin a rodiče ocení pomoc s hlídáním dětí. Navíc dovolená strávená u moře se příliš neprodraží, protože cestovní kanceláře umožňují dětem do 6 let, a někdy i do 15 let pobyt zdarma. Idylickou dovolenou ale mohou narušit problémy se zákonem.

Při cestách do zahraničí, především pasových kontrolách na letištích, hraničních přechodech nebo při dopravních kontrolách jsou nejčastěji problémy spojené s opatrovnictvím nezletilých dětí. Evropská unie, stejně jako veškeré členské země totiž věnují zvýšenou pozornost ochraně dětí před únosy.

Před zahraniční dovolenou s vnoučaty je proto vhodné zajistit si souhlas rodičů s vycestováním nezletilého dítěte.  Tento dokument pomůže při řešení případných obtíží. Nezapomeňte na vyhotovení v českém i anglickém jazyce a úřední ověření podpisů. U velmi malých dětí je vhodné přiložit také kopii rodného listu.

Formulář ke stažení: Souhlas zákonného zástupce s vycestováním dítěte 

Souhlas zákonného zástupce s vycestováním dítěte
(vzor zvětšíte kliknutím)

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

 

Reklama