Prázdné místo

Když Barry Fairbrother nečekaně padne mrtvý k zemi, změní se městečko Pagford k nepoznání. Zdánlivá idylka je ta tam a prázdné místo, které po zesnulém členovi městské rady zbylo, se stane předmětem mnoha ambicí i bojů. Tak zní hlavní zápletka nové knihy J. K. Rowlingové Prázdné místo, která je tentokrát určená výlučně dospělým čtenářům. Tento dlouho očekávaný román v dubnu konečně vychází také v České republice.

Rowlingová dle svých vlastních slov po dokončení sedmidílné série knih o Harrym Potterovi potřebovala napsat něco úplně jiného. Právě takové Prázdné místo je – jiné než její předchozí knihy. Liší se jak přístupem ke čtenáři, tak tématy, o kterých pojednává. Tato tragikomedie je určená dospělým čtenářům a je to na ní znát. Najdete v ní jak politické, tak sociální otázky.

Rowlingová se soustředí na vykreslení života ve fiktivním maloměstě a činí tak prostřednictvím více než desítky postav, mezi kterými najdete několik teenagerů, jejich rodiče i prarodiče. Každého z nich Barryho smrt nějak ovlivnila. Jejich osudy se vzájemně proplétají a vytváří tak křehkou pavučinu vztahů. Pagford možná působí poklidně a idylicky, ale poté, co vám Rowlingová dá nahlédnout do myšlenek a životních událostí jednotlivých postav, si tím nebudete tak jistí. Kromě boje o Barryho prázdné místo totiž obyvatelé Pagfordu bojují především mezi sebou, ale také sami se sebou a svými vlastními problémy.

Kniha Prázdné místo se dotýká problému odpovědnosti a ptá se, jak moc je člověk zodpovědný za svůj vlastní život a jak moc zodpovídá za životy ostatních, zejména sociálně znevýhodněných lidí. Tato tragédie se s jemným nádechem humoru věnuje vážným tématům od závislosti na drogách či marihuaně, xenofobie, rasismu, sikhismu, šikaně, sebeubližování po sociální péči o zanedbané děti. Rowlingové se opět podařilo napsat knihu, která vás dojme, nadchne a donutí zamyslet se nad dnešní společností.

 

Reklama