Praktická kuchyně

K dokonalosti vaší kuchyně stačí málo. Ať už uvažujete o rekonstrukci či malé změně kuchyně, poradíme vám, jak si vaši kuchyň doladit hlavně co se praktičnosti týče.

Jednou z důležitých věcí, která vám v kuchyni usnadní nejen vaření, je správné uspořádání. V každé kuchyni by mělo být pět zón:

Potravinová zóna – Jak už z názvu napovídá, jde o takovou část kuchyně, kde se skladují potraviny. Jde tedy nejen o špajzky a potravinové skříně, ale také lednice a mrazák patří do potravinové zóny.

Mycí zóna – Do mycí zóny patří dřez, myčka a také drtič odpadu. Do tohoto prostoru patří také vhodné umístění mycích přípravků a saponátů, které byste měli mít u dřezu hned po ruce.

Pracovní zóna – Na pracovní zóně bychom si měli dát nejvíce záležet. Ta by měla být umístěna mezi dřezem a varnou deskou, to nám zajistí snadné vaření a zároveň i posléze mytí nádobí.

Úložná zóna – I zóna úložná je důležitou částí celé kuchyně. Snad každá hospodyňka má plno skleniček, hrnečků, talířů, hrnců a mnoho dalších druhů nádobí. Proto by úložná zóna měla být tvořena z největší části.

Vaření a pečení – A v neposlední řadě pátou zónou, která do kuchyně jistě také patří je část pro vaření a pečení neboli varná deska a trouba.

Ať máte sebemenší kuchyň, nebo si myslíte, že teď už je pozdě na řešení kuchyňských zón, věřte, že uspořádání vám pomůže ke komfortnosti a hlavně praktičnosti celé vaší kuchyně. A pozdě není nikdy, začít se změnou uspořádání zón můžete kdykoliv.

A co dalšího vám usnadní práci v kuchyni?

Samozřejmě chytří pomocníci, kteří do kuchyně zaručeně patří. Elektrospotřebiče jsou již nepostradatelnou součástí našich kuchyní a málokdo by se bez nich již obešel. Mezi ty nejčastější, které jsou ve většině domácností, patří:

Myčka – I přestože je stále těžké odpověď na otázku „Je myčka úspornější?“. Co se týče spotřeby, tak těžko říct. Pokud jste myli nádobí pod tekoucí vodou, tak ano, v opačném případě odpověď tak jasná není. Co ale jisté opravdu je, myčka vám ušetří hlavně čas, který můžete trávit jinými užitečnějšími činnostmi.

Parní trouba – Není trouba jako trouba, nejlepší je parní trouba. I přestože parní trouba vám obyčejnou troubu nenahradí, věřte, že vaření, pečení či dokonce i zavařování v ní bude radost. Hlavně si však připravíte jídlo zdravé bez tuků.

Mikrovlnka – Bez mikrovlnné trouby se mnoho z nás již neobejde. I ta nám však nenahradí tu troubu elektrickou. Ovšem i mikrovlnka kromě základního ohřívání a rozmrazování nám dopomůže k výbornému grilovanému kuřeti či rychlé pečené buchtě.

Moderní kuchyni lze udělat i z vaší staré. Postačí ji doplnit efektními doplňky či vyměnit alespoň dvířka, a pokud k tomu přidáte i nějaké ty nové elektrospotřebiče, pak máte změnu zas na pár let hotovu. Pokud však uvažujete o nové kuchyni, zkuste se třeba zrovna inspirovat ve fotogalerii kuchyní.

Reklama