Pozor! Krvácení z nosu může signalizovat rakovinu

Krvácení z nosu je v první řadě velice nepříjemné. Může se totiž objevit vlastně kdykoliv během dne ale i během noci. Ve své podstatě není krvácení z nosu extrémně nebezpečné. Může ovšem upozornit na celou řadu vážnějších zdravotních problémů.

 

 

Jak krvácení z nosu vzniká a co je jeho příčinou

Nutné je vědět, že nos je poměrně složité ústrojí. Nachází se v něm žíly a kapiláry a to v hojném množství. Tyto žíly a kapiláry jsou náchylné k narušení. Právě jejich narušení je hlavní příčinou krvácení z nosu. V největším procentu případů je krvácení způsobeno narušením žilní pleteně, která se nachází na nosí přepážce. Krvácení z nosu může být posttraumatické. To znamená, že bylo vyvoláno úrazem nebo idiopatické, to znamená, že vzniklo bez zjevné vnější příčiny. Příčinou krvácení může být například i rýma, protože při ní dochází k narušení nosní sliznice. Příčinou může být také infekce v nosní dutině. V těchto případech je ovšem krvácení z nosu spíše mírnějšího rázu.

Co způsobuje intenzivní krvácení?

Pokud se jedná o intenzivní a dlouhotrvající krvácení, je to téměř ve 100% případů ukazatel vážnějšího problému. Intenzivní krvácení z nosu může vyvolat vysoký krevní tlak. Krvácení může být také známkou nádorového onemocnění. Za intenzivním krvácením může být také porucha srážlivosti. Vyvoláno také může být užíváním nevhodných léků.

Jak pomoci při krvácení?

Pokud k intenzivnímu krvácení z nosu dojde, je potřeba rychle jednat. Postižený by měl v klidu sedět. Hlava musí být v předklonu, aby mohla krev volně vytékat. V žádném případě hlavu nedávejte do záklonu. Na temeno a vrchní část nosu či čelo přiložte studený obklad. Právě chlad může krvácení zmírnit. Krev se snažte zachytit do látky. Nesnažte se do nosu dávat tampony. Pokud je krvácení z nosu pravidelné nebo velice intenzivní, neprodleně dovezte postiženého k lékaři!

 

Reklama