Poznejte tajemná mechová jezírka u Rejvízu

Mezi městy Jeseník a Zlaté Hory se uprostřed jesenických lesů v nadmořské výšce 800 m rozprostírá Národní přírodní rezervace a stejnojmenná horská osada Rejvíz. Díky své poloze je Rejvíz nejvýše položenou vsí ve Slezsku. Poznejte tamní podmanivou krajinu, mechová jezírka a rašeliniště.

Národní přírodní rezervaci Rejvíz tvoří významné vrchovištní rašeliniště o rozloze 331 hektarů s Velkým a Malým mechovým jezírkem a vzácnými rostlinami tundrovitého charakteru. Rezervací vede dva kilometry dlouhá naučná stezka se čtyřmi zastávkami, na kterých se z informačních tabulí dozvíte mnoho zajímavostí o vzniku rašelinišť. Stezka vede po dřevěném chodníku a dovede vás až k Velkému mechovému jezírku, u kterého končí. Cestou spatříte vzácné rašeliništní rostliny jako borovici blatku nebo porosty masožravé rosnatky okrouhlolisté. K Malému mechovému jezírku však není přístup povolen. Národní přírodní rezervace Rejvíz je významným biotopem pro mnoho druhů vzácných a chráněných rostlin a živočichů a je častým cílem mnoha turistů, kteří obdivují zdejší krásnou přírodu.

Vzácné židle s karikaturami starousedlíků

V hostinci U jezerního pastýře v první polovině 20. století nadaný Alfréd Brauner zhotovil vyřezávané židle s karikaturami místních usedlíků. Těchto židlí bylo asi tři sta. Po druhé světové válce pak byla převážná část zdejších zcela unikátních dřevěných židlí zničena a rozkradena, takže se jich zachovalo pouze dvacet. Můžete si je prohlédnout v penzionu Rejvíz.

Reklama