Poznejte nejkrásnější turistické stezky v okolí Sázavy

Chaty nad Sázavou, Luka pod Medníkem, zdroj: cs: ŠJů / CC BY-SA

Krajina při dolním toku řeky Sázavy je českou kolébkou trampů. Po první světové válce zde postupně vznikly známé trampské osady Arizona, Toronto, Estacadu a řada dalších. Dnes jsou na březích Sázavy, trampy nazývané Zlatá řeka, stovky chat a dalších rekreačních objektů. Vydejte se po stopách nejkrásnějších sázavských turistických stezek.

Reklama

Naučná stezka Medník

Jižně od sázavského údolí se zvedá zalesněný masiv Medník se dvěma vrcholy, Velkého Medníku 443 m n. m. a Malého Medníku 417 m n. m. Je to jediná lokalita v naší zemi, kde se vyskytuje bylina kandík psí zub. Toto území bylo vyhlášeno národní přírodní památkou, kterou vede naučná stezka Medník zaměřena na botaniku, zoologii a geologii.

Posázavská stezka

Posázavská stezka v údolí řeky Sázavy pod Medníkem byla vybudována v letech 1914 až 1924 klubem českých turistů. Díky ní se tento romantický, ale obtížně schůdný úsek řeky stal veřejnosti přístupný. Stezka prochází místy při břehu řeky, jindy šplhá po kamenných schodech na skalní útesy vysoko nad Sázavou. Na stezce je několik zajímavých vyhlídek a skalních útvarů. Snad nejkrásnější část této stezky vede z Pikovic do Kamenného Újezdu. Tímto údolím prochází rovněž železniční trať zvaná Posázavský Pacifik.

Posázavský Pacifik

Posázavský Pacifik je neoficiální pojmenování železniční trati vedoucí z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Čerčan. Tento název vymysleli ve 20. letech dvacátého století trampové, kteří po trati jezdili k Zlaté řece. Tato železniční trať vede u Jílového u Prahy nad divokým sázavským kaňonem a to mezi skálami s několika tunely. V letní turistické sezóně bývají někdy historické vagóny tažené parní lokomotivou. Jízda po trati Posázavského Pacifiku bývá velkou atrakcí pro rodiny s dětmi.

Reklama