Poznejte krásy Priessnitzových lázní v Jeseníku

Budova Priessnitz, zdroj: Priessnitz.cz

Potřebujete načerpat energii, zregenerovat tělo a uvolnit mysl? Není žádným tajemstvím, že nejlépe se nabírá síla v lázních a v přírodě. A co teprve, když se snoubí nádherná horská příroda a světový unikát vedoléčitelských lázní? Vydejte se poznat Lázně Jeseník.

Reklama

Lázně Jeseník neboli Priessnitzovy léčebné lázně se vypínají nad městem Jeseník na pomezí Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Tamní historie lázeňství sahá do 19. století, kdy si mladý Vincent Priessnitz všiml srny, která si do studánky chodila namáčet zraněnou nohu. Po čase Vincent vypozoroval léčebné účinky místní ledové vody a přes mnoho potíží v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav. Byly to vůbec první vodoléčebné lázně v Rakousko-Uherské monarchii i na celém světě, které využívaly blahodárné účinky vodoléčitelství.

Lékem jsou Priessnitzovy koupele a čistý horský vzduch

Postupně Vincent Priessnitz vyvinul vodoléčitelské procedury, které v kombinaci s čistým ovzduším a blahodárným horským prostředím pomáhají lidem s léčbou nemocí oběhového ústrojí, dýchací soustavy, s kožními problémy a pohybovým aparátem i s  psychickými neduhy.

Zajímavostí je speciální metoda, kterou v 19. století léčili městské paničky, jež trpěly trudomyslností. Procedury kromě vodoléčby nařizovaly střídmou stravu, ranní bosé procházky v orosené trávě, dostatek pohybu po okolních horských stezkách a především fyzickou aktivitu, která spočívala například hrabání sena. Po těchto procedurách se dámy vracely do měst jako vyměněné. No neřekněte, nepotřeboval by to občas každý z nás?

Unikátní Balneopark: vodní zahrada na horské louce

Balneopark, zdroj: Priessnitz.cz

Nebojte, dnes v Lázních Jeseník nebudete muset hrabat seno, pokud se sami nebude chtít přičinit. Kromě vodoléčebných procedur, které jsou prováděny v jednotlivých lázeňských domech, nabízí Priessnitzovy lázně jedinečný Balneopark, jenž je světovým unikátem.

Balneopark neboli vodní zahrada se vypíná na horské louce nad lázněmi a je zdarma přístupný široké veřejnosti. Jádrem Balneoparku je protékající horský pramen, který naplňuje malé bazénky a několik vodoléčitelských atrakcí pro namáčení dolních i horních končetin. Součástí jsou Priessnitzovy lavičky, zážitkové chodníky pro stimulaci chodidel a pro odvážné jsou k dispozici ledové Priessnitzovy střiky. K následnému odpočinutí slouží sluneční lehátka, díky kterým se na horské louce nádherně opálíte a dodáte tělu vitamín D.

Atraktivní okolí vybízí k pěším i cyklistickým výletům

V blízkém okolí Lázní Jeseník je spousta lákavých turistických míst pro pěší i cyklisty. Za návštěvu stojí nejvyšší hora Jeseníků Praděd, na kterou se dostanete krásnou stezkou podél řeky Bílé Opavy z Karlovy Studánky. Samotná Karlova Studánka je rovněž lázeňským městečkem s roubenými dřevěnými domy a vlastním vodopádem. Vnoučata jistě zaujme těžba zlata v nedalekých Zlatých Horách či muzeum čarodějnických procesů, které naleznete ve vodní tvrzi přímo v centru města Jeseník.

Lázně Jeseník mají co nabídnout všem věkovým kategoriím. A pokud plánujete poznat a navštívit další lázeňská místa, pak seznam lázní v ČR naleznete na webových stránkách radicestujeme.eu.

Město Jeseník – radnice, zdroj: wikimedia
Reklama