Poznejte hrad Červený Újezd, sídlí v něm Muzeum českého venkova

Mnozí znalci a znalkyně české historie i dlouholetí zkušení turisté a turistky teď dozajista „loví ve své paměti“, ale marně, neboť o žádném historickém hradě v Červeném Újezdě doposud neslyšeli. Však to taky není žádný hrad ze středověku, ale replika historického hradu s několika věžemi a arkýři, postavená teprve v letech 2001 až 2002. Hrad najdete v obci Červený Újezd, nedaleko městečka Unhoště, jen asi 15 km od Prahy.

Na hradě má sídlo Muzeum českého venkova se čtyřmi tisíci exponáty nejenom z ČR ale i ze Slovenska, představující každodenní venkovský život z období od 17. do počátku 20. století. Navštívíte dílny tradičních řemesel, například mlynáře, pekaře, řezbáře, bednáře nebo ševce. Jsou zde taky obytné světničky z různých národopisných oblastí, ať již z Chodska, Chebska, Podkrkonoší z Moravy či ze Slovenska. Tyto světničky jsou vybaveny malovaným lidovým nábytkem, selskými kroji a mnoha dalšími předměty denní potřeby. Na hradě nechybí ani Rytířský sál a hradní kaple.

Skanzen v hradním areálu

V antiku si můžete zakoupit některé staré věci i upomínkové předměty. V areálu hradu je taky několik restaurací s velkým výběrem staročeských a lidových specialit. Ve skanzenu si zase můžete prohlédnout zajímavý soubor historických venkovských staveb. Je zde například větrný mlýn, zvonice, špejchar vinný sklípek a salaš.

V hradních zahradách je vysazeno více než tisíc nejrůznějších druhů dřevin, rostlin a květin. V ohradách a ve výbězích se pasou krávy, ovce a kozy, nechybí zde ani rybník. Na zahrady navazuje hradní park s četnými mokřady a dřevinami typickými pro českou přírodu.

Reklama