Poznejte české Versailles či malý Schönbrunn, navštivte rokokový zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady, zdroj: pixabay.com

V údolí říčky Novosadky stávala středověká osada s původním názvem Boží Dům. Na návrší nad osadou stála gotická tvrz, která byla po skončení husitských válek přestavěna šlechtickým rodem Kostků z Postupic na Nový hrad, podle kterého dostala osada nové jméno.

Reklama

Hrad byl obýván až do poloviny 18. století, kdy jej hraběcí rod Hardubalů de Clamové opustil a hradní zdivo použil k výstavbě nového zámku.

Zámek Nové Hrady, stojící na úpatí hradního vrchu, patří k našim nejkrásnějším rokokovým zámkům. Bývá taky nazýván českým Versailles. Na hlavní zámeckou budovu se středním rizalitem navazují dvě další křídla spojená terasou. Zámeckému interiéru, který se dochoval v původní rokokové podobě, dominuje hlavní sál zdobený štukami.

Na zámku si můžete prohlédnout soubor historického nábytku od baroka po secesi, zámeckou kapli a rokokový hlavní sál. V zámeckých místnostech je taky pěkná sbírka obrazů a nacházejí se zde rovněž nejrůznější umělecké předměty.

Na zámek navazuje francouzská zahrada a anglický park s bohatou sochařskou výzdobou. Ze středověkého hradu se zachovala jen část hradního paláce a hradeb. Rovněž celé hradní nádvoří zvané Starý zámek je upraveno jako anglický park a doplněno stavbami studny a altánu. Z obce Nových Hradů, od barokního kostela sv. Jakuba, vede na návrší Starý zámek barokní křížová cesta.

První české muzeum cyklistiky

První české muzeum cyklistiky v zámeckém parku má sídlo v barokním špýcharu. Je zde umístěna sbírka kol z období Rakousko – Uherska, dále kola z 20. století a závodní kola. Dětem se dozajista zalíbí malé zámecké divadlo.

Toulovcovy maštale

Jen asi 5 km jižně od zámku v Nových Hradech se nachází unikátní skalní město Toulovcovy maštale, které je tvořeno vysokými pískovcovými bloky. V tomto skalním bludišti se vinou úzké cestičky a skálami protéká říčka Novohradka. Mnohé skalní útvary byly pojmenovány, jako například Kuchyně, Ložnice, Sklep, Oslí chodba a Hrnčířova skála. Je zde taky mnoho chráněných živočichů a rostlin, takže toto skalní město by měli navštívit všichni milovníci krásné přírody.

Reklama