Povinné čipování psů. Co hrozí za nesplnění a má to vůbec smysl?

zdroj: pixabay.com

Od 1. ledna 2020 musí být každý pes očipován. Co hrozí majitelům, kteří tak neučiní? A k čemu je novinka dobrá? Pomůže najít ztraceného psa?

Reklama

S novým rokem vstupuje v platnost řada nových pravidel, jedna se dotýká i čtyřnohých mazlíčků. Majitelé je musí nechat povinné očipovat. Neočipovanému psovi nebude platit očkování proti vzteklině a jejich majitelům bude hrozit pokuta ve výši až 20 000 Kč. Neuposlechnout a neočipovat čtyřnohého parťáka se tak nemusí vyplatit, k čemu je ale nová povinnost dobrá?

Není čip jako čip, veterinář vám nabídne obvykle dva druhy čipů. Levnější verze v případě zatoulání psíka vám moc nepomůže, mazlíček se do vašich rukou dostane jen tehdy, pokud ho nálezce dovede k vašemu veterináři. Čip totiž zajistí zapsání psa pouze do registru vašeho zvířecího doktora.

Díky dražší verzi čipu bude váš domácí mazlíček zaregistrován ve více databázích, i přesto ne ve všech, které jsou v České republice k mání. Pokud tedy vašeho zatoulaného kamaráda budou hledat v registru, ve kterém není zapsán, skončí nejspíš v útulku. V jiné databázi hledá policie, v jiné technické služby města a v jiném veterináři, je tedy velmi pravděpodobné, že vy jako majitel i přes povinné očipování nebudete dohledán.

Pokud se vám tak pes ztratí, rozhodně nespoléhejte na to, že jako majitel budete snadno dohledán, raději převezměte iniciativu do svých rukou a obvolejte všechny veterináře i útulky ve vašem okolí. Do budoucna by problém mohl vyřešit snad jen jednotný registr pro celou republiku.

Reklama