Pouze kvalitní respirátor vás dokáže ochránit

Ilustrační obrázek, Foto: Pixabay

S onemocněním covid-19 lidstvo žije skoro dva roky, a i když to občas vypadalo, že zaplál oheň naděje, vždy byl následně velmi rychle uhašen. Proto je potřeba se dále protloukat životem s nutností dodržovat vládní opatření, především pak nošení respirátorů. Víte, proč je důležité používat kvalitní respirátory? Jak se o respirátor starat, aby byl opakovaně použitelný? A podle čeho kvalitní respirátor vybírat?

Reklama

Přestože některá protiepidemická opatření vypadají podivně, většina z nich dává logiku a je dobré je dodržovat. Mezi ta asi nejméně kontroverzní patří nošení respirátorů. Ty sice nikdo nemá rád, nicméně jde o jednu z mála ochran, které dokáží virus efektivně zadržet.

Kvalita vždy na prvním místě

Musíte si však uvědomit, že každý respirátor není stejný. Jako protivirová ochrana jich funguje jenom pár typů, zbytek je vhodný tak maximálně pro malování nebo na demoliční práce.

Proto je důležité, abyste si při výběru dávali pozor na to, jaký typ respirátoru vlastně kupujete. Hodně ošidné mohou být například čínské modely s označením N95, které vypadají víceméně stejné jako evropské verze, avšak nejsou ani zdaleka tak dobré. Jejich problém tkví hlavně v nedostatečně kvalitní protektivní vrstvě. Jednoduše řečeno, čínskými výrobky viry mnohdy beztrestně procházejí, zatímco evropské respirátory FFP2 je zadrží ještě dříve, než se dostanou do dýchacích cest.

Mezi takové vysoce kvalitní respirátory patří produkty českého výrobce GOOD MASK. České respirátory jsou kompletně vyráběny v České republice a v kategorii FFP2 patří mezi nejlepší na světě. Respirátory jsou navíc vyráběny v mnoha barevných provedeních. Muže potěší především černé nebo modré respirátory. Ženy ke svému outfitu ocení například béžové nebo červené respirátory.

Jak respirátor správně dezinfikovat?

Problémem všech respirátorů, na rozdíl třeba od látkových roušek, je fakt, že se musí po každém použití vyhodit, a to i když jsou víceméně ještě funkční. Tato praxe se provádí hlavně kvůli nečistotám, jež se usazují na povrchu, mezi kterými mohou být i viry.

Ty lze ovšem jednoduše zničit. Sice k tomu nelze použít klasickou dezinfekci, nicméně bezalkoholovou již ano. Alternativou pak může být možnost nechat respirátor týden třeba v komoře. Po takové době už budou všechny viry na povrchu stoprocentně zahubeny a maska půjde ještě minimálně jednou použít. Ani jeden ze způsobů by se neměl aplikovat na respirátory, které se používaly osm a více hodin.

Buďte zodpovědní, testujte se

Přestože dodržujete veškerá opatření, jste očkovaní a nosíte respirátory, můžete pro zdraví své rodiny a svého okolí udělat ještě více. Pociťujete-li příznaky onemocnění covid-19, ke kterým patří kašel, rýma, únava, bolesti hlavy a kloubů, pak se nechte otestovat. Jednoduchý, rychlý a levný antigenní test si můžete sami provést doma. Stačí si k tomu pořídit antigenní testy, které si vyberete z mnoha druhů. Po negativním výsledku testu se můžete v klidu setkat s vašimi blízkými a přáteli. Proto buďme navzájem zodpovědní.

Reklama