Pomáhá vitamín B17 v boji proti rakovině? A co se skrývá za jeho účinky?

zdroj: pixabay.com

Vitamín B17 ohromil celý svět, když do povědomí vstoupil jako „lék proti rakovině.“ Velkou popularitu mu přinesla kniha Svět bez rakoviny – příběh vitamínu B17 od Edwarda Griffina. Je vitamín B17 skutečným pokladem lékařského světa a co se za jeho účinky skrývá?

Reklama

Americký autor a producent dokumentárních filmů Edward Griffin napsal knihu Svět bez rakoviny – příběh vitamínu B17, ve které popsal blahodárné účinky laetrilu, tedy látky, která je označována jako vitamín B17 a která obsahuje mimo jiné také důležitý prvek amygdalin. Autor tvrdí, že právě nedostatek tohoto prvku stojí za vznikem rakoviny.  

S vitamínem B17 si ale není radno zahrávat, ve skutečnosti se totiž o žádný vitamín nejedná, jde pouze o obchodní název. Důvod je prostý, součástí tohoto prvku je kyanid, který je mnohým dobře znám jako jedovatá látka. Ovšem kyanidu je ve vitamínu B17 jen malé množství, které by právě mělo být tou hybnou silou v boji proti rakovině.

Vitamín B17 neboli amygdalin objevil už před sedmdesáti lety americký chemik Ernest Krebs, více do povědomí látku dostal zmiňovaný Edward Griffin, přesto ale stále lékařské studie nepotvrdily, že by vitamín B17 skutečně pomáhal v boji proti rakovině. Co naopak ale prokázáno je, že laetril je obsažen v semínkách z meruňkových pecek, a tak se někteří nemocní často pouští do jejich pojídání.

Při bezpečném užívání může být vitamín B17 vhodnou prevencí. Rozhodně ale zapomeňte na to, že byste denně jedly padesát jadérek meruněk, místo pevnějšího zdraví byste si mohli způsobit otravu. Mnohem lépe uděláte, když budete látku laetril neboli amygdalin užívat v regulované formě kapslí, popřípadě využijete přírodní zdroje vitamínu B17, v tomto případě ale pamatujte, že platí pravidlo: „Všeho s mírou!“

A jaké přírodní zdroje vitamín B17 obsahují? Potočnice lékařská, špenát, bambusové výhonky, výhonky vojtěšky a čočky, ořechy, arašídy, jádra z jablek a meruněk.

Reklama