Plavková sezona se blíží. Jak se dostat do formy po padesátce?

Internet je zaplavený zaručenými radami, jak se dostat do formy. Jenže většina tipů a rad platí pro holky v mladém věku, které jsou plné energie a neví, co je to zpomalený metabolismus a klimakterium. Jak být ale fit do plavek na letošní sezonu, když vám už dávno bylo padesát?

I po padesátce je mnoho žen, které jsou štíhlé a kila navíc je netrápí. Ty dámy, které se svou váhou ale bojují, si v pokročilejším věku nedávají nesmyslné mety v podobě mír 90-60-90. Spokojí se i s kypřejšími tvary. Pokud patříte k těm, které by se rády dostaly do letošního léta do formy, aby se v plavkách nemusely za svou postavu stydět, poradíme vám, jak na to.

Sebevědomím a dokonale padnoucími plavkami vše začíná

Možná jste nyní čekaly, že začneme radami typu: „Pravidelně jezte a hýbejte se.“ Nebojte, k těm se ještě dostaneme. Vše ale začíná v hlavě. Nejdůležitější je, abyste se měla ráda taková, jaká jste. Pokud budete své tělo dennodenně řešit, půjde jakékoliv formování a kila dolů velmi těžce.

Oblečte se do plavek, podívejte se na sebe a řekněte si, co se vám na vás líbí, a to se snažte vyzdvihnout. Máte ploché bříško a větší zadek? Nebojte se dvojdílných plavek a spodek volte se sukní. Jestliže vás trápí naopak větší bříško, pak volte jednodílné plavky, které jsou už nějakou tu sezonu stále v módě.

Plavky vám musí hlavně dobře sedět a musíte se v nich cítit skvěle, zkuste do nich investovat a uvidíte, že vám to za ty peníze bude stát. Není nutné přeci po jednom létu plavky ihned házet do kouta, pokud zvolíte nadčasový kousek, vydrží vám i několik sezon.

Bez pohybu se do formy do léta nedostanete

Hormonální změny jsou častou příčinou přibírání po padesátce, proto to bez pohybu ve vyšším věku už rozhodně nepůjde. Mnohé ženy sport zavrhují ještě předtím, než se do něj pustí, ale zkuste a uvidíte samy, že pohyb vám nejen pomůže zformovat postavu, ale dodá vám i novou energii.

Pravidelným sportem se zbavíte přebytečných tukových zásob a zpevníte si postavu. Vyplavené endorfiny vás zaplaví dobrou náladou a zároveň i zregulují hladinu cukru v krvi, díky čemuž vás nepřekvapí náhlý hlad a nebude vás honit mlsná.

A do jakých sportů se po padesátce pustit? Pokud nevíte, jaký pohyb zvolit, zkuste například nordic walking, aqua aerobik, plavání, jízdu na kole, turistiku nebo volejbal. Sport vám musí být příjemný a musí vás bavit. Rozhodně se ale nepouštějte do žádných větších akcí, snažte se sportovat pravidelně, a pakliže se dostanete do fáze, že už nebudete moci, pak poslechněte své tělo a odpočiňte si.

Pamatujte, že přebytečného tuku v těle se nejlépe zbavíte při nenáročném pohybu, kdy je váš tep na 110 až 130 úderech za minutu. Měly byste si tak při sportu hravě zvládnout pokecat i s kamarádkou.

Se zdravou stravou to nepřehánějte, pravidelnost je ale nutná

A na konec nesmíme zapomenout ani na tu stravu. Nebojte, nemusíte až do léta jíst pouze saláty. Nemáte-li geny ke štíhlé postavě, pak se nejspíš po padesátce k útlému pasu neprojíte ani zeleninou, odtučněnými jogurty a ovesnými vločkami.

Jezte střídmě a hlavně pravidelně. Sladké si dopřejte spíš dopoledne a tučným pokrmům se snažte zcela vyhnout. V případě stravování se řiďte starým dobrým pořekadlem: „Snídani sněz sám, o oběd se rozděl se svým přítelem a večeři daruj svému nepříteli.“ K tomu už jen dodat, nezapomínejte i na dopolední a odpolední svačinky. Díky nim předejdete večernímu přejídání a chuti na sladké.

Reklama