Pes také potřebuje zubaře

Všichni majitelé psích miláčků moc dobře vědí, že jim přinášejí nejen spousty každodenních radostí, ale také neméně starostí o jejich péči. Ať se jedná o pravidelné očkování, odčervení nebo zastřižení drápků. Mnozí z majitelů ovšem zapomínají na to, že by se měl pravidelně kontrolovat taktéž chrup pejska.

Je známo, že psi mají v oblibě kousání a hryzání. Na to jim slouží zdravé a pevné zuby. Je třeba se o ně starat stejně jako o lidské.

Reklama
Zubní kámen

Vzniká mineralizací zubního plaku. Barva je od světle žluté, světle hnědé a může být také černohnědá. Když je usazenin hodně, tlačí na dáseň, podráždí ji a může být vyvolán zánět. A už není daleko k paradentóze a vypadnutí zubů. Právě zubní kámen může zapříčinit zápach z tlamy a být zdrojem infekce.

Jak s ním bojovat? Základem je každoroční prohlídka u zvěrolékaře, který chrup prohlédne. V případě výskytu zubního kamene jej odstraní, a to v celkové narkóze za pomoci ultrazvuku. Mechanické seškrabování  je již minulostí.

Jako prevence poslouží vhodný výběr krmiva, a to granule, které byly vyvinuty pro prevenci vzniku zubního kamene. Také řada pamlsků obsahuje enzymy, které zpomalují jeho usazování.

Není na škodu svému psímu kamarádovi zoubky čistit. Existují psí kartáčky a speciální pasty. Dvakrát týdně je dostačující.

A co zubní kaz? Nevyskytuje se příliš často, ale není vyloučen. Postiženy jsou obzvláště špičáky nebo stoličky.

i-Senior.cz

Reklama