Peruc, přemyslovský příběh Oldřicha a Boženy

Zámek Peruc, autor: CC BY-SA 3.0

Je jen málo Čechů, kteří by neznali příběh Oldřicha a Boženy. Podívejme se však na tento příběh v poněkud širších souvislostech. Někdy kolem roku 1004 v Peruci, ve které byl přemyslovský kníže Oldřich na lovu, zahořel velkou láskou k Boženě, která u studánky prala prádlo, a odvedl si ji na knížecí dvůr. Však bylo taky na čase, neboť hrozilo, že knížecí přemyslovský rod vymře.

Reklama

Naštěstí se tak nestalo, neboť patrně již v roce 1005 se Oldřichovi a Boženě narodil syn Břetislav, pozdější mocný kníže Břetislav I., zvaný „český Achilles.“ Ano, to je ten slavný Břetislav, známý ze starého pěkného příběhu „ O Břetislavovi a Jitce.“ Břetislav I. pak s Jitkou měli sedm dětí, z toho pět synů, a tak vymření rodu bylo zažehnáno a Přemyslovci vládli českým zemím dalších tři sta let.

Zámek v Peruci

Tak se tedy vydejte do Peruce na Lounsku, místa, kde kráčely české dějiny. Na svažitém náměstíčku stojí barokní kostel sv. Petra a sv. Pavla a naproti kostelu se nachází pěkný rokokový trojkřídlý zámek s bohatou sochařskou výzdobou. Na zámku se sice nachází pamětní síň malíře Emila Filly, ale zámek v současné době není veřejnosti přístupný.

Muzeum české vesnice

V zámecké zahradě v budově bývalé zámecké sýpky má sídlo Muzeum české vesnice, které rozhodně stojí za vaši návštěvu. Můžete si zde prohlédnout staré zemědělské stroje a různé nářadí, nástroje a předměty tvořící součást dřívějšího života na českém venkově, starou školní třídu, nebo dětské kočárky a panenky. Jedna muzejní expozice je věnována taky řemeslům.

Boženina studánka a Oldřichův dub

Slavnou Boženinu studánku v novogotickém pavilónu najdete pod zámkem nedaleko silnice a tisíc let starý Oldřichův dub stojí v dolní části obce. A když již jste v Peruci, můžete se zajít podívat na asi 2 km vzdálenou Krásnou, nebo taky nazývanou Čechovu vyhlídku. Tato vyhlídka je opravdu krásná a Čechova se nazývá proto, že zde rád pobýval spisovatel Svatopluk Čech. Z Peruce se k této vyhlídce dostanete po modře značené turistické cestě. Je zde dřevěný altán a odměnou vám bude pěkný, panoramatický pohled na České středohoří a středověký hrad Házumburk.

Reklama