Pantheon – Frýdštejn – Kopanina

Výlet začneme na vlakové stanici Malá Skála. Z malebného nádražíčka jdeme dolů po pěšince vpravo a po silnici. Po pár metrech se dostaneme k hlavnímu rozcestníku. Odtud pokračujeme po červené značce. Trasa je dlouhá cca 18 km.

 

Reklama

 

Po červeném značení procházíme obcí Malá Skála. Cestou můžeme sejít ke známému splavu na Jizeře a pokochat se nádherným pohledem. Procházíme kolem Žluté plovárny plné turistických atrakcí. Po kamenném můstku přejdeme řeku Jizeru a dostáváme se k frekventované silnici. Jakmile se nám to podaří, přeběhneme ji a pokračujeme ke skalnímu komplexu Pantheon.

Vyšlápneme si strmé přírodní schody a sami se rozhodneme, kterému místu v tomto komplikovaném skalním komplexu dáme přednost, zda-li Síni tří císařů v areálu či vyhlídce Zahrádce, ze které máme Malou Skálu a krásnou řeku Jizeru jako na dlani.

Na Pantheon si udělejme více času, stojí za to. Po jeho prohlídce pokračujeme stále po červené po Vranovském hřebeni k Frýdštejnu. Čeká nás procházka po skalní cestě, vyhlídky na krásnou okolní krajinu, romantika. Přicházíme k hradní zřícenině Frýdštejnu. Hrad stojí na nepřístupných skalách a jeho věž válcovitého tvaru je již z dálky nepřehlédnutelná. Pod věží stojí pískovcová kaplička.

Z hradu pokračujeme po modré značce na rozhlednu Kopanina. Zdoláme devadesát strmých schodů a jsme v cíli. Za jasného počasí odtud vidíme Ještěd, Lužické hory, Krkonoše a Český ráj jako na dlani.

Můžeme se zde občerstvit a pokračovat po zelené přes vesnici Bobov na Malou Skálu, nebo se vrátit po stejné cestě.

Výlet je fyzicky středně náročný a pobyt v Českém ráji vždy stojí za to. Z mého pohledu je lepší pohybovat se v něm mimo sezónu, abychom se nenechali otrávit chováním některých cykloturistů a obrovským množstvím návštěvníků tohoto klenotu Čech.

 

Reklama