Ostrava: prodejci kam se podíváte

Tak jsme se dočkali. Slunce krásně svítí a teploty vystupují vysoko nad nulu. Teplo je natolik, že se konečně můžeme po dlouhé zimě zase vyhřát na lavičce. Ovšem pokud si vyberete ke chvíli odpočinku Masarykovo náměstí, Vaše pohoda dlouho trvat nebude.

Jedno z hlavních ostravských náměstí se stalo doslova rájem pokoutných prodejců. Za chvíli posezení v centru Ostravy jsem došla k názoru, že se krajské město hemží různými otravy. Vše začalo třemi pány v kravatách, kteří mi vnucovali myšlenku, že jsem dnes dítě štěstěny. A proto pro mě měli mimořádnou nabídku, která mě údajně už nikdy nepotká. Stačilo splnit tři podmínky – správný věk, postavení studenta a vlastnictví osobního dokladu. Za to vše jsem měla dostat jedinečný paušál pro mobilní telefon.  U mě ale pánové nezabodovali.

Neuběhlo ani pár minut a stála u mě mladá pohledná slečna s další jedinečnou nabídkou, tentokrát parfémů. Když viděla, že ani ona nepochodí, použila osvědčenou fintu slibující speciální slevu a speciálně pro mne. Měla jsem splnit jedinou podmínku – nikomu o tom neříci. Ani to jí nepomohlo.

Příběh neodbytných prodejců zakončil pán s velkou cestovní taškou. Chtěl se očividně zbavit starých knih, a tak mi je nabízel kus za dvacet korun. I on odešel s prázdnou, respektive s vlastní taškou plnou knih.

Když jsem se rozhlédla kolem, bylo mi jasné, že nejsem jedinou potenciální obětí. Lidí, kteří obraceli oči v sloup, už jen ve chvíli, kdy se k nim někdo blížil s více či méně zajímavou nabídkou, bylo hodně. A proto, pokud si budete chtít užít chvilku jarního posezení, najděte si jiné místo. Na Masarykově náměstí v Ostravě se klidu určitě nedočkáte.

Reklama