Osteoporóza: Tichá nemoc s fatálními následky. V prevenci pomůže plošný screening

Ilustrační obrázek, Foto: Pexels

Osteoporóza je nemoc známá především pod pojmem řídnutí kostí. Mnohdy se do našich životů vkrádá pomaloučku a potichoučku. Obvykle je diagnostikována až v případě zlomeniny, ke které dochází v důsledku úbytku kostní hmoty. Nově ale bude možné pacienty vytipovat už v počátcích onemocnění. Jak osteoporóze předcházet a co vše dělat pro její prevenci?

Reklama

Osteoporóza nebolí, následky může mít ale především pro staršího člověka fatální. Problém totiž nastává tehdy, projeví-li se nemoc v plné síle. Zlomenina může v seniorském věku znamenat velké problémy. Pokud je onemocnění zachyceno včas, je dobře léčitelné, bohužel v Česku tomu tak není, už brzy by ale mohlo dojít k výraznému zlepšení.

Rizikové pacienty lze odhalit pomocí přístroje zvaného denzitometrie, ten je prozatím ve zdravotnictví velmi málo dostupný, nově ho však bude mít více ordinací, a to včetně praktických lékařů a gynekologů. Od 1. dubna VZP spouští plošný screeningový program, v rámci kterého dojde k podpoře včasného odhalení osteoporózy.

Osteoporózou trpí v Česku až 750 tisíc obyvatel, přesná čísla kvůli nedostatečnému záchytu onemocnění nejsou známa. Diagnostika a terapie choroby je v ČR výrazně hůře dostupná než v ostatních zemích EU. VZP proto 1. dubna spouští program časného záchytu tohoto onemocnění, zapojit se do něj budou moci všeobecní praktičtí lékaři i ambulantní gynekologové. Sledovány budou ženy do roku po ukončení menopauzy a muži starší 65 let,“ sděluje Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.

I přestože bude mnohem snazší diagnostikovat toto onemocnění, není nutné jen čekat na návštěvu lékaře. Proti řídnutí kostí lze začít bojovat hned teď, a to vhodnou prevencí.

Ujistěte se, že přijímáte dostatek vápníku

Konzumace dostatečného množství vápníku je zásadní pro prevenci osteoporózy. Vápník se ukládá do kostí, a jakmile ho není dostatek, dochází k jejich oslabení. Dobrým zdrojem vápníku jsou nejen mléčné výrobky, listová zelenina, brokolice, sardinky, lískové ořechy, kakao, sója, fazole a tofu.

Pravidelně cvičte

Ano, cvičení je v pokročilejším věku náročnější, ale není nutné běhat maratony, zdolávat dvoutisícovky nebo se denně trápit ve fitness centru. Stačí nezanevřít na pravidelné procházky, plavání, společenský tanec, jízdu na kole nebo jógu.

Nezapomínejte na dostatečný přísun vitamínu D

Kromě vápníku je dobré dbát i na kvalitní libové bílkoviny. Vyšší příjem bílkovin jde ruku v ruce s vyšší hustotou kostí, pomalejším úbytkem kostní hmoty a menším rizikem zlomenin. Svalové slabosti, křehkosti a pádu lze předcházet konzumací libového hovězího, drůbežího, ryb, nízkotučných výrobků, luštěnin a vajec.

Omezte alkohol

Také alkohol ovlivňuje hladinu vápníku v našem těle, což se podepisuje na zdraví našich kostí. Přemíra alkoholu může narušit schopnost těla produkovat vitamín D, čímž dochází ke zvýšení rizika osteoporózy. Navíc intoxikace je snadná cesta k pádům a zlomeninám.

Udržujte si zdravou váhu

Stejně jako věk hraje u osteoporózy důležitou roli také hmotnost. Nadváha a ani obezita není při řídnutí kostí žádoucí, index tělesné hmotnosti (BMI) by se měl pohybovat v rozmezí 20 až 25. Jen s optimální váhou lze minimalizovat zdravotní rizika.

Přestaňte kouřit

Ač se může zdát, že kouření s osteoporózou na první pohled vůbec nesouvisí, opak je pravdou. Nikotin negativně ovlivňuje hojení po zlomeninách, proto kouření není žádoucí při osteoporóze.

Zdroj: VZP, Healthline.com

Reklama