Okolo Frýdku cestička…

Pokud rádi cestujete a ještě raději obdivujete česká města, máme pro vás skvělý tip. Necelých dvacet kilometrů jižně od Ostravy leží moravskoslezské město Frýdek-Místek, které je pro svou geografickou polohu nazýváno „bránou Beskyd“.

Něco málo z historie

Frýdek-Místek tvořila původně dvě města – moravský Místek ze 13. století a slezský Frýdek ze 14. století. Ves označená jako Friedeberg, později Místek, se objevuje v roce 1267 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku. První jasné zmínky o Frýdku pocházejí z první poloviny 14. století, a to v souvislostech s tvrzí chránící pomezí Moravy a Slezska, dnešním Frýdeckým zámkem. Ke spojení obou měst došlo v r. 1943 a od r. 1955 se používá dnešní název Frýdek-Místek. Statutárním městem se Frýdek-Místek stal 1. července 2006.

Kultura

Frýdek-Místek je město s bohatou literární a hudební tradicí, každoročně je sponzorem a spolupořadatelem přehlídky tanečního, pěveckého i hudebního umění Mezinárodního folklorního festivalu. Ve městě vzniklo m

noho pěveckých a tanečních souborů, naříklad Ostravička. Při procházce městem můžete navštívit některou z mnoha galerií výtvarného umění, můžete obdivovat významné historické památky, plastiky a busty připomínající osobnosti svázány s minulostí Frýdku nebo Místku. K nim jistě patří básník Petr Bezruč nebo mistr knihvazač, grafik a malíř Jaroslav Olšák. Osobnost hudebního skladatele Leoše Janáčka, jehož děd pocházel z frýdecké soukenické rodiny, ovlivnila tvůrčí práci mnoha hudebních skladatelů a pedagogů zdejšího regionu.

Město je výchozím bodem mnoha turistických, cykloturistických a jezdeckých tras směřujících do Beskyd, ale i na jeho samotném území je mnoho atrakcí, které vybízí k návštěvě. Nejatraktivnější je Aquapark Olešná sestávající z kryté i otevřené části. Nachází se na okraji přehrady Olešná, kolem které byla vybudována cyklistická a bruslařská stezka, kterou hojně využívají maminky s kočárky i důchodci, neboť okolí přehrady stojí za procházku. Kulturní vyžití ve městě z velké části zajišťuje Národní dům Frýdek-Místek jako příspěvková organizace města, která spravuje a provozuje čtyři objekty: Národní dům, Novou scénu Vlast, kino Petra Bezruče a Divadlo Čtyřlístek. Jednou z architektonických památek města je frýdecký zámek s několika stálými expozicemi Muzea Beskyd, které dokumentují jak život v Beskydech a Pobeskydí, tak historii města Frýdku-Místku.

Obě historická jádra města byla opravena, a tak dnes na Zámeckém náměstí ve Frýdku můžete obdivovat krásné fasády původně renesančních domů a na místeckém náměstí Svobody zase měšťanské domy s podloubím.

Využijte slunečného počasí a vyrazte na výlet do města, ze kterého číší kultura, památky, sport a zeleň.

Reklama