Odneste si netradiční zážitek – Praha očima nevidomých

Kdo z nás již nenavštívil stověžatou matičku měst? Karlův most, Staroměstské a Václavské náměstí, Pražský hrad, Petřín – to vše jsou památky, které neuniknou žádnému návštěvníkovi našeho hlavního města. Praha ale není pouhým synonymem památek. Existuje zde spousta jiných možností, jak si zpříjemnit pobyt a jak zažít něco neobvyklého. Jedním z návrhů může být např. Neviditelná výstava.

Říká se, že zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů člověka. To si my, kteří máme možnost vidět, pořádně neuvědomujeme, pokud o zrak jednou nepřijdeme a náš život se rázem ponoří do tmy. Zkusili jste si někdy představit, jaké to je být nevidomý? Věřím, že zdravého člověka, kterému nic nechybí, tato představa ani v nejmenším nenapadne.

Do Prahy letos zavítala unikátní výstava, která dá obyčejnému smrtelníkovi okusit, jaké to je být slepý. Jaké to je spolehnout se pouze na ostatní smysly. Naštěstí je zde všechno nasimulováno tak, aby se nám zdravým nic nestalo, a abychom si pouze odnesli nezapomenutelný zážitek, který nás třeba donutí se zamyslet.

Neviditelnou výstavu je možné navštívit v Praze na Novoměstské radnici. Po zaplacení vstupného si schováte veškeré předměty, které mohou vyzařovat světlo, a poté projdete tmavým závěsem a rázem se ocitnete v naprosté tmě. Ale nemusíte se bát, hned se vás ujme nevidomý průvodce, který vás bude po celou dobu „prohlídky“ doprovázet a navádět, kudy máte jít.

Přesvědčíte se sami, jak bude fungovat vaše představivost na plné obrátky, najednou začnete svět vidět i jinýma očima, očima nevidomých. Po absolvování prohlídky si také můžete prohlédnout předměty, které nevidomým usnadňují fungování v běžném životě. To vše už samozřejmě za plného světla.

A pokud vám bude připadat, že té tmy bylo málo, můžete také navštívit restauraci Pod křídlem noci, která se nachází kousíček od Novoměstské radnice. Zde opět vše absolvujete v naprosté tmě. Takové restaurace existují i v zahraničí, kde se těší velké oblibě a jejich návštěva se považuje za gastronomický zážitek.

i-Senior.cz

Reklama