O víkendu proběhne mistrovství ČR ve Scrabblu

Zdroj: www.pixabay.com
Víte co spojuje hollywoodské hvězdy Mela Gibsona, Keanu Reevese, zpěváka Stinga, spisovatelku Joan Collins a anglickou královnu Alžbětu II.? Všichni jsou fanoušky hry Scrabble, která je známá po celém světě. Tento víkend porovnají síly nejlepší čeští scrabblisté v mistrovství České republiky.


Reklama

Již 21. ročník mistrovství ČR 2014 ve hře Scrabble se uskuteční 15. – 16. listopadu v Národním domě v Hostinném. V sobotu turnaj odstartuje ve 13 hodin a bude probíhat až do večerních hodin. V neděli proběhnou souboje nejlepších účastníků od 13:30.

Kvalifikovat se na Acutil Mistrovství ČR 2014 nebylo jednoduché. “Z kvalifikace postupuje 32 hráčů, z toho je na postupových příčkách 10 žen. Poslední kvalifikační turnaj proběhl 1. listopadu v Praze,” dodává Pavel Vojáček z České asociace Scrabblu.

Nejznámějším českým hráčem hry Scrabble je ostravský písničkář Jaromír Nohavica, který již vlastní mistrovský titul z roku 1997. Letošního mistrovství se zúčastní zpěvák a muzikant z kapely Neřež, Vítek Sázavský.

 

Scrabble: zábava i trénování mozku

Podle Pavla Vojáčka zvyšuje hraní Scrabblu “jazykovou” inteligenci a rozvíjí slovní zásobu, proto by ho doporučil také jako příjemné zpestření ve výuce jazyků. “Paměť se dá podpořit tréninkem, tedy hraním při něm si hráč oživuje i méně používaná slova, která mu třeba položí soupeř. No, a samozřejmě učením. Většina hráčů má seznam málo používaných slov, která se snaží naučit,” říká Pavel Vojáček. “Pomáhá znalost gramatiky a určitá sada „grifů“ – pokud z písmen složím předponu nebo příponu, složím si ji a zbytek slova už skládám z menšího počtu písmen,” dodává.

Nejčastějším slovem loňského ročníku bylo slovo “XU”. Je to vietnamská měna (měny jsou povoleny) a vzhledem k tomu, že slov s písmenem X je poměrně málo, jedná se o jednoduchou a používanou variantu.

Acutil Mistrovstí ČR 2014 je pořádáno Českou asociací Scrabble za podpory hlavního sponzora, doplňku stravy pro podporu paměti Acutil.

Reklama