O Turkovi z Karlova mostu

Karlův most, Foto: Pierre Blaché, Pexels

Karlův most je skvostný architektonický celek, je to spojení gotického mostu s mostními věžemi a barokními sochami, který nenajdete nikde jinde na světě.

Reklama

Sousoší sv. Jan z Mathy, sv. Felix z Valois a sv. Ivan

Sousoší sv. Jan z Mathy, sv. Felix z Valois a sv. Ivan najdete na Karlově mostě, nedaleko Malostranských mosteckých věží. Na skále stojí sv. Jan z Mathy a sv. Felix z Valois, zakladatelé řádu trinitářů. Pod nimi se nachází sv. Ivan a taky jelen s křížem mezi parohy. Ve skále je vězení s třemi křesťany, které hlídá Turek se zakřivenou šavlí a pes.

O Turkovi z Karlova mostu

Právě k tomuto Turkovi se váže veselá historka. Před mnoha a mnoha lety se přistěhoval do malého domku, hned vedle Mosteckých malostranských věží, jeden švec. Byl to takový mluvka, který se v hospodě „U klíčů“ vytahoval před sousedy, co vlastně všechno dokáže. Když sousedé jeho vychloubačným řečem nevěřili, ba dokonce se mu smáli, švec prohlásil, že zařídí, aby další večer přišel do hospody „Turek z Karlova mostu.“

S překvapenými sousedy se hned vsadil o sud piva. To se ví, že příští večer byla hospoda plná, ale Turek nikde. Jako poslední přišel do hospody švec a vtipných a rádoby vtipných poznámek sousedů si nevšímal. Teprve po delší době švec předložil svou legitimaci, z které bylo patrno, že se jmenuje Turek a bydlí v domě, který náleží ke Karlovu mostu.

Sousedé uznali, že sázku prohráli, zakoupili sud piva a společně jej vypili. Bylo přitom mnoho smíchu a veselí a švec Turek se stal velmi populární osobou, řečenou našim jazykem, byl celebritou staré Prahy.

Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, e-kniha Svatí na Karlově mostě

Reklama