Nový trend využívání starých věcí nese název Upcyklace

Je vám líto vyhodit staré věci? Uvažujete hospodárně a například roztrhané triko ještě párkrát použijete na vytření podlahy? Nebo se vám líbí myšlenka, že nepotřebné věci jdou stále ještě nějak využít? Jestliže, jste alespoň jednou odpověděli pozitivně, seznamte se s trendem upcyklace, který zachraňuje staré věci.

 Co je to upcyklace?

Pojem upcyklace pochází z anglického slova Upcycle a navazuje na všem dobře známé slovo recyklace, neboli koloběh produktů, které po skončení svého životního cyklu jsou recyklovány, aby z nich mohl být vyroben nový materiál a nový produkt. Upcyklace se ve své podstatě odlišuje od recyklace tím, že věci po skončení své funkce nerecykluje, ale dá jim nový užitek. Od toho předpona „Up“- cyklace – povznesení produktů na vyšší úroveň.

Jednoduše řečeno je upcyklace směrem, který si klade za cíl přeměňovat staré a nepotřebné produkty na věci s novou a vyšší užitnou hodnotou. Snahou je zamezit plýtvání a dosáhnout vyšší efektivity využívání produktů.

Praktické příklady využití starých věcí

K příkladům upcyklace patří například výroba stolů ze starých šicích strojů, výroba interiérových lamp ze skleněných lahví nebo šperků z nepotřebných hodinářských dílů. K dalším příkladům patří nejrůznější využívání starých látek nebo například originální výroba vánočních ozdob z nefunkčních žárovek. Prostě vše, co lze vyrobit ze starých věcí.

A jelikož jsou lidé šikovní, stále přicházejí na nejrůznější nápady, jak efektivně využít nefunkční produkty. Nejedná se pouze o nefunkční produkty, ale také o záchranu staré poctivá práce, ke které patří například renovace a úprava jízdních kol či výroba nábytku z vyřazených automobilových dílů.

Příklady upcyklace: Stůl ze šicího stroje, vánoční ozdoby ze žárovek.

  Ne vše podléhá tlakům konzumní společnosti

Trend upcyklace je formou umění, filozofie, ale také životním stylem 21. století, který společnosti přináší naději, že ne vše musí nutně podléhat konzumu a krátké době životnosti.

Reklama