Nevolnost, úpal a spálená kůže: Co dělat, když vás v létě tyto obtíže přepadnou?

zdroj: pixabay.com

Nemoci si nevybírají. Především v období léta si člověk často říká, že to musí být snad naschvál. Těšíte se na dovolenou a v tom vás začne bolet zub, přijde nevolnost a průjem. Jaké nemoci nás v létě nejčastěji překvapují a jak s nimi nejlépe zatočit?

Reklama

Jednou z častých nemocí, se kterou se lidé v dovolenkovém čase setkávají, je nemoc z cestování. Pokud se vydáváte na dovolenou, poznávací zájezd nebo vyrážíte za rodinou do ciziny, seďte v autě na místě spolujezdce, v autobuse si rezervujte místo v přední části a ve vlaku si sedejte vždy po směru jízdy. V letadle si zamluvte místo uprostřed u exitu a stejně tak doprostřed si sedejte při plavbě lodí.

Alespoň 24 hodin před plánovanou cestou nepijte alkohol a nepřejídejte se. Rozhodně neplatí, že „cestovní horečky“ se zbavíte panáčkem domácí slivovice. Během jízdy nepijte kávu a ani mléčné výrobky, ani ty by vám nemuseli sednout a mohli by vám cestu pořádně znepříjemnit. Vhod přijde využít léky na nevolnost a zvracení, jako je například kinderyl.

Zuby se často ozývají před dovolenou

Zítra jedete na dovolenou a v noci vás začne bolet zub. Scénář, se kterým se už setkali mnozí. V takovém případě zkuste ibuprofen a ledové obklady. Pokud vám tato kombinace od bolesti neuleví, nezbude vám nic jiného, než si před odjezdem skočit k zubaři.

Pakliže se bude jednat o zánět, sami si nepomůžete. Pokud ale bude bolest psychického rázu, můžete vyzkoušet kloktat odvar ze šalvěje. A nejlepší je samozřejmě správná prevence, čistěte si pravidelně zuby a dvakrát za rok jděte na preventivní kontrolu.

Pozor na slunce, spálená kůže a úpal není žádná sranda

Zatímco bolest zubů často přichází před dovolenou a s nevolností se setkáte při cestování, spálená kůže a úpal vás obvykle dostihnou v průběhu dovolené.

Spálené kůži předejdete snadno. Stačí se řídit základními pravidly opalování. Mažte se ochrannými krémy s vysokým ochranným faktorem a neopalujte se přes poledne. Pokud už si záda či jiná místa na těle spálíte, pak se je snažte chladit obklady a gely, jako je například panthenol. Hodně pijte a sluníčku se vyhýbejte.

Úpal je pak znakem přehřátého organismu. Projevuje se bolestí hlavy, zvracením, rychlým dechem, závratěmi, suchou kůží bez potu a vysokými horečkami. Úpal v žádném případě nepodceňujte. Může vést k bezvědomí a až k trvalému poškození mozku. Ohroženi jím jsou především děti a senioři. Zapotřebí je se tak vyhýbat sluníčku, doplňovat tekutiny a fyzicky se nenamáhat.

Reklama