Nevíte, co děti na tom internetu pořád vidí? Poradíme vám, jak proniknout do jejich světa

Napsala nám čtenářka Iva, že nerozumí těm dnešním mladým. „Když za mnou přijedou vnoučata na chalupu, jsou stále na internetu a vše si fotí. Fotí si ráno snídani, v lese houby, fotí sebe, fotí mě, fotí špekáčky na ohni, fotí cokoliv, co jim přijde zajímavé i co je nudí. Nevím, co je to za dnešní dobu. Nerozumím tomu.“

Není důvod se trápit proto, čemu nerozumíte. Každá doba má své, každá doba je jinak specifická a každá doba je pro někoho nepochopitelná. Chcete-li s vnoučaty držet krok, pak nekruťte hlavou nad tím, že si fotí muchomůrku v lese a dávají ji na internet. Buďte naopak rádi, že jste vnoučata vytáhli na houby a že je můžete něčemu přiučit.

A tak jako vy můžete děti naučit poznávat houby, tak ony mohou naučit vás, co na tom internetu vidí. Zeptejte si jich: „Proč jsou stále online?“ Možná se zpočátku dočkáte odpovědi typu: „Ale babi, to nemá cenu, ty tomu nerozumíš.“ Pokud se ale budete vyptávat a budete se sami zajímat, pak s vnoučaty jistě najedete na stejnou vlnu.

 

Co že ty mladí dneska na tom internetu vidí?

Pokud si myslíte, že děti na internetu hrají jen hry, pak máte z části jistě pravdu. Mnohem více ale v současné době táhne YouTube, Instagram, Facebook a Twitter. Kdo nezná tyto čtyři internetové portály, jako by nebyl. Pojďme se tedy podívat i my na to, o co se jedná.

Youtube

Youtube je největším internetovým webem, na kterém jsou sdílena nejrůznější videa. Dnes děti na Youtube nejčastěji sledují youtubery, tedy ty, kteří na tento server nahrávají videa ze svého života. Často youtubeři natáčí to, kam cestují, to, co nakupují, to, co snědli, to, co hrají, a to, co mají rádi.

Nejznámějšími českými youtubery jsou Jirka Král, Shopaholic Nicol, Fatty Pillow, Teri Blitzen, Gejmr, Fallenka, MenT a Týnuš Třešničková.

Instagram

Instagram je sociální sítí, kde lidé sdílí své fotografie. Někteří mají instagram pouze pro své osobní užití, a tak si dávají na internet fotky ze svého života, jiní na istragram sdílí například své recepty, sami sebe nebo fotografie z cest. Součástí instagramu jsou i takzvaná „instastories,“ v rámci kterých lze natočit krátké video, které vidí pouze sledující daného člověka a které je na internetu k dispozici jen 24 hodin.

Nejsledovanější instagram v České republice mají Shopaholicnicol, Leoš Mareš, Teri Hodanová nebo Fashioninmysoul.

Facebook

Facebook je také sociální sítí. Možná je vám ale z těchto čtyřech uvedených nejbližší. Lidé na Facebooku sdílí fotky, myšlenky, příběhy, videa a komunikují s přáteli. V současné době je na Facebooku přes 2 miliardy aktivních uživatelů.

Kromě toho, že i Facebook má své „nejoblíbenější profily,“ najdete na této sociální sítí také naší facebookovou stránku i-Senior.

Twitter

Twitter je sociální síť založená na takzvaném „tweetování.“ Uživatel si založí na sítí svůj profil a může přidávat textové příspěvek, které ale mohou být dlouhé maximálně 140 znaků. I v rámci Twitteru mohou uživatelé spolu komunikovat.

 

Možná stále tápete, k čemu jsou sociální sítě dobré, proč ty vaše vnoučata jsou na tom internetu stále připojeni a proč raději nejdou ven. Nebojte se jich zeptat. Nyní už máte alespoň malé tušení, co že to ten Facebook je, kdo je to Fatty Pillow nebo co to znamená tweet. Více vám jistě poví děti. Když projevíte zájem a ony uvidí, že „nejste úplně mimo,“ určitě najdete společnou notu.

A rada na závěr, pokud nerozumíte dnešní době, zkuste zavzpomínat na vaše mládí a na to, zda vám babička s dědou rozuměli a zda jim přišlo vaše chování, trávení volného času normální. Vždy je potřeba trocha tolerance a chtíče na obou stranách.

Reklama